Jedeme na farmu!

Konec školního roku nebo podzimní měsíce jsou ideální pro exkurzi na farmu ve vašem okolí. Vezměte žáky a najděte si svého farmáře. Ukažte dětem, jak to vypadá na statku, dejte jim ochutnat na slunci uzrálé dobroty. Odvděčí se vám velkým zápalem a ani nepoznají, že se učí.

Pokud se dítěte zeptáte, odkud pochází jídlo, které jí, často uslyšíte „Ze supermarketu!“ Pokud dostaneme děti do přírody a necháme je zažít skutečný den na statku, pomůžeme jim poznat, odkud potraviny opravdu pocházejí. Navíc jim umožníme úžasný zážitek, ze kterého si odnesou dlouhotrvající vzpomínky. Cílem programu Skutečně zdravá škola je, aby všichni žáci navštívili fungující farmu alespoň jednou za školní docházku.

Kde najdu vhodnou farmu?

Nemusíte hledat, už jsme to udělali za vás. Připravili jsme pro vás seznam téměř 40 farem, které nabízí vzdělávací aktivity pro žáky a studenty. Na mapě najdete prověřené farmy, které nabízí vzdělávací aktivity a programy pro školáky i děti. Všichni farmáři z našeho seznamu s vámi rádi prodiskutují, jak farma funguje a jak návštěvu s žáky co nejlépe využít.  Navázáním dobré a dlouhodobé spolupráce s místním zemědělcem můžete nastavit pravidelný program návštěv v průběhu celého roku a pomoci tak žákům poznat přírodní cyklus od výsadby až po sklizeň.

Příprava je důležitá

Výlet na farmu v okolí školy, spolupráce s místními zemědělci a zapojení se do práce na statku jsou vše příklady aktivit z programu Skutečně zdravá škola. Připravili jsme pro vás sadu materiálů, které vám usnadní proces plánování a organizace výletu na farmu. Materiály zahrnují vše od návodu na informační schůzku s farmářem, důležitá bezpečnostní a zdravotní upozornění, zajímavé aktivity, které můžete s dětmi na farmě dělat a otázky, které mohou žáci nebo učitelé zemědělci položit, až po aktivity, které váš výlet zhodnotí zpět ve třídě. Návody, jak naplánovat a úspěšně realizovat vzdělávací výlet na farmu, najdete níže.

Návody pro učitele

Tento materiál je určen pro učitele či vedení škol, kteří mají zájem podpořit zdravé stravování zařazením spolupráce s místními farmáři a výrobci kvalitních potravin a aktivity na farmě provázat se školním vzdělávacím programem. Přináší návody, tipy a doporučení, jak plánovat a uspořádat návštěvu s žáky tak, aby to mělo maximální vzdělávací a výchovný efekt a zároveň byly dodrženy všechny bezpečnostní a hygienické prvky.

Metodický materiál pro učitele pro přípravu vzdělávací exkurze na farmu

Pracovní listy pro žáky využitelné při aktivitách na farmě​

Návod pro žáky jak natočit a zpracovat film o farmě. S pokračujícím vývojem stále levnějších a dostupnějších forem technologií roste schopnost používat film jako médium pro vzdělávání. S příchodem tabletových počítačů a chytrých telefonů již není nutné vlastnit konvenční videokameru, abyste se mohli ponořit do zábavného a vzdělávacího světa filmové tvorby. Úkolem žáků je vytvořit film o své návštěvě na farmě. Pomůže jim to nejen prozkoumat téma jídla a zemědělství novým způsobem, ale také se seznámí s novými technologiemi, rozvinou digitální kompetence a klíčové dovednosti, jako je týmová práce a komunikace.

Formuláře pro učitele

Doporučujeme, aby pedagog farmu navštívil ještě před samotným výletem s žáky. Bude se tak moci seznámit s prostředím farmy, poznat farmáře, vyhodnotit rizika, která na žáky a studenty mohou na farmě číhat, a prodiskutovat zamýšlené cíle a aktivity.

Tento formulář slouží k popisu nejdůležitějších kontaktů a opatření pro úspěšné zvládnutí výletu na farmu s žáky.

Doporučené aktivity před výletem na farmu

Předtím, než pojedete s žáky na farmu, zvažte realizaci výukových aktivit z tématu Příběhy jídla.

Školní farmářský trh

Některé školy dokonce zorganizovali vlastní školní farmářský trh, na který pozvali místní farmáře a řemeslníky, aby nabídli své produkty. Je to skvělý způsob, jak navazovat vztah s podnikateli ve vašem regionu a pomáhat žákům poznat, odkud potraviny pocházejí a kolik práce dá je vyprodukovat. Návod na uspořádání školního farmářského trhu najdete zde