Tisková zpráva: Program Skutečně zdravá škola získal první cenu v soutěži Ceny SDGs 2018

18. 6. 2018

Druhý ročník nezávislého ocenění uděluje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem životního prostředí, pod záštitou Informačního centra OSN v Praze a UN Global Compact v Česku. Do výběru se opět zapojila také široká veřejnost. „Ceny SDGs na konkrétních projektech ukazují, jakým směrem by se měla naše společnost ubírat, aby její rozvoj neprobíhal na úkor přírody ani sociální stability. Pro mě osobně jsou oceněné projekty hmatatelným příkladem toho, čeho se snaží při mnohdy dlouhých a abstraktních jednáních dosáhnout OSN. Dokazují, že toto úsilí dává smysl,“ uvedl ministr zahraničních věcí Martin Stropnický.

V kategorii veřejná sféra veřejnost nejvíce zaujal program Skutečně zdravá škola. Ten rozvíjí kulturu zdravého a udržitelného stravování prostřednictvím vzdělávacího programu zaměřeného na pochopení vztahů mezi jídlem, kulturou, zdravím a životním prostředím, přispívá ke zvýšení čerstvosti a zlepšení výživové hodnoty a kvality pokrmů ve školních jídelnách.

„Program Skutečně zdravá škola naplňuje 15 ze 17 Cílů udržitelného rozvoje, mj. „Zdraví a kvalita života“, „Kvalitní vzdělávání“, „Odpovědná výroba a spotřeba“ a „Klimatická opatření“. Již více než 55 tisíc dětí, žáků a studentů ve 326 mateřských, základních a středních školkách z celé České republiky se díky programu Skutečně zdravá škola denně kvalitněji a zdravěji stravuje a učí o principech udržitelnosti v oblasti stravování“, říká Tomáš Václavík, ředitel programu.

Ceny SDGs byly vítězům předány v Černínském paláci na Ministerstvu zahraničních věcí za osobní účasti ministra financí Dánského království, Kristiana Jensena, pod jehož silový resort spadá agenda SDGs v Dánsku. Roli moderátorů slavnostního večera se ujali SDGs ambasadoři, spisovatelka Barbara Nesvadbová spolu s Petrem Šimůnkem, šéfredaktorem Forbes Česko.

Vítězové si odnesli designové ceny z betonu od Gravelli dle návrhu LaceUp. Letos s unikátní myšlenkou. Trofej lze otevřít až v roce 2030, kdy agenda SDGs oficiálně končí. Ukrývají v sobě ručně psané poselství od Jeffreyho Sachse, SDGs Advokáta OSN a jednoho z nejvlivnějších světových ekonomů, který se v loňském roce zúčastnil prvního ročníku vyhlašování Cen SDGs v Česku.

Po slavnostním galavečeru byla v Zahradách Černínského paláce připravena zero-waste recepce, která byla sestavena byla např. z křivé zeleniny, fairtradové kávy či zmrzliny. A aby se předešlo plýtvání, účastníci měli možnost si odnést jídlo s sebou v unikátních dózách v edici SDGs od IKEA.

Kontakty:

O Skutečně zdravé škole

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování prostřednictvím zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola. Program je určen školám a v jeho rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin. Pro žáky školy organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu. Program funguje pod záštitou Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství. Do programu se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Mohou se pokusit se o získání bronzové, stříbrné a zlaté medaile za splnění kritérií programu Skutečně zdravá škola. Momentálně je zapojeno 326 škol z celé České republiky a 51 z nich již splnilo bronzová či stříbrná kritéria. Více na: http://www.skutecnezdravaskola.cz/.

O Asociaci společenské odpovědnosti:

Asociace společenské odpovědnosti (A-CSR) je největší platforma společenské odpovědnosti (CSR) a udržitelného podnikání v Česku. Jako hostitelská organizace UN Global Compact do České republiky zároveň přináší jedinečné globální know-how největší platformy udržitelného podnikání na světě pod OSN a získává tak mandát rozvíjet Cíle udržitelného rozvoje (SDGs) ve vztahu k udržitelnému byznysu. Od roku 2016 se A-CSR stala národním ambasadorem Giving Tuesday, největšího světového svátku dárcovství. Více na www.spolecenskaodpovednost.cz.

Informace pro redaktory:

• Fotografie ze slavnostního předávání naleznete ke stažení na tomto odkazu.
  • Klíčový vizuál kampaně „Poslední večeře“ stáhnete ZDE a v tiskové kvalitě na tomto odkazu.
  • Logo Ceny SDGs naleznete ke stažení na tomto odkazu.
  • Veškeré informace o Cenách SDGs naleznete na webových stránkách www.globalnicile.cz.
  • Tiskové zpráva Skutečně zdravé školy najdete zde.