Tříchodový oběd páťáků

30. 3. 2023

Žáci z 5. třídy Montessori si už dlouho přáli uvařit oběd pro celou třídu a pak ho společně i s paní učitelkou sníst. Sami víte, že to není jen tak. Člověk musí vymyslet, co uvaří a dát dohromady všechny suroviny. Celým procesem si žáci s chutí prošli.

Vzhledem k tomu, že u dětí tohoto věku se oblíbená jídla často shodují, tak sestavit tříchodové menu byla pro páťáky hračka. Na každý z chodů si vyhledali recept a sepsali potřebné suroviny. Vznikly tak tři nákupní seznamy, na které opět společnými silami stanovili rozpočet. Pak už jen celkovou částku vydělili počtem třídních kuchařů a rázem věděli,  kolik musí každý z nich přispět. Dále se celá třída rozdělená na tři skupiny (předkrm, hlavní chod a dezert) vydala do supermarketu. Tři nákupní seznamy a tři košíky, které se během pár minut zaplnily čerstvými potravinami. U pokladny každá skupina zaplatila svůj nákup, který pak ve škole společně vyúčtovali. Myslím, že si zaslouží pochvalu, protože se jejich odhadovaný rozpočet lišil pouze o 13 Kč.

Dalším krokem bylo samotné vaření. Každá ze skupin pracovala na svém chodu. Některé kuchařské záležitosti měly děti naučené z domu, jiné si vyzkoušely třeba poprvé v životě. Došlo ke škrábání brambor, válení těsta nebo obalování strouhankou. Se vším se ale žáci poprali výborně a mohlo dojít ke slavnostnímu obědu, který si do posledního puntíku připravili.

Mgr. Barbora Kocmanová

Tříchodový oběd páťáků 1Tříchodový oběd páťáků 1Tříchodový oběd páťáků 1Tříchodový oběd páťáků 1Tříchodový oběd páťáků 1Tříchodový oběd páťáků 1