Svatomartinské slavnosti

15. 11. 2017

Příběh svatého Martina. Podzimní dny se krátí a z dálky je slyšet cinkání podkoviček bílého koně sv.Martina….. V naší mateřské škole seznamujeme děti s příběhem o temnu, o světle, o soucítění s druhými a ochotě „rozdělit se“. Pohádku umocníme rozsvícením lucerničky a pečením Martinských podkoviček. Děti melou mák, míchají a válejí těsto, tvarují podkovičky, které nakonec „pozlatí“ rozšlehaným vejcem. Upečené pak ochutnáme a také doneseme domů těm, které máme rádi. A mimochodem,znáte ten příběh ? Žil statečný a dobrý voják, který jednou přijel k bráně chudého města. Tam se choulil žebrák zkřehlý zimou. Martin sejmul z ramennou svůj červený plášť (červená je symbol tepla lásky), přetnul ho na dvě poloviny a jednu daroval žebrákovi. Zanechal mu i svou lucernu, aby žebrák neseděl potmě. Vypráví se, že podkovičky, které tam jeho bílý kůň poztrácel se proměnily na zlaté. Lidé z města na hodného Martina vzpomínali a začali péct rohlíčky ve tvaru podkoviček, aby si připomínali jeho dobré srdce. Najděte i vy v tomto období podzimního šera světýlko, které vám ukáže cestu k dobrým lidem. Určitě objevíte i zlatou podkovičku v podobě sounáležitosti a ta jistě zahřeje vaše domovy nejen v období vánoc, ale i po celý příští rok.