Štědrovka

18. 12. 2020

V posledním týdnu před začátkem vánočních prázdnin jsme se zaměřili na vytvoření sváteční atmosféry. Každý den jsme prožívali pospolu, s vánočními tradicemi, a bylo nám dobře☺

V pondělí jsme se ráno pustili v centru vaření do pečení vánočního čaje. Použili jsme zbylé zamražené ovoce, ale koupili jsme si i čerstvé. Děti tak poznávaly rozdíly mezi čerstvými surovinami a těmi nějak konzervovanými (např. mrazem). Poté děti ustrojily stromeček a na špičku jsme dali hvězdu, která se rozsvítila.

V úterý jsme si, opět v centru vaření, upekli vánoční štrůd, a to dle grafického receptu. A zatímco štrůdl chladl, vyrazili jsme do Domova klidného stáří s vánočními balíčky a zpíváním. Nebojte, nebyli jsme uvnitř. Zpívali jsme venku a senioři byly ve vchodu domova. Kdyby nebylo divné doby, senioři by přišli za námi do školičky, kde je pro ně každý rok připravena vánoční kavárna. Když jsme se vrátili zpět do školky, dali jsme si horký čaj a vánoční štrůdl, pěkně pospolu u jednooho stolu.

No a středa byla o tradicích. Hned ráno jsme zadělali těto na "štědrovku", což je krajový název pro vánočku. Děti opět pracovaly podle grafického receptu, učily se odvažovat, poměřovat, poznávat čísla, ubírat, zkrátka matematická pregramotnoost jak vyšitá. Pak jsme šli do sklepních prosor, kde máme tzv. babiččinu kuchyňku, což je naše odborná učebna vybavena dle starých časů. Na děti už čekala babička (paní učitelka), která dětem přiblížila tradice Vánoc u domkářů. Poznávaly vybavení té doby (velmi skromné), nádobí, které se používalo, hračky, které děti měly k dispozici. Holčičky házely střevícem, kluci otáčeli hrníčky s překvapením, pomoučili větve jako správní hospodáři, aby stromy v příštím roce dobře plodily. No a pak si každý kluk i holka ze třech částí těsta umotali svou minivánočku. Doma měli za úkol vánočku rozdělit na počet dílků podle členů rodiny, s tím, že ve vánočce je zapleteno rodinné štěstí, láska a zdraví.

Ve čtvrtek jsme si vyprávěli příběh z Betléma o narození Ježíška. Naše informace nebyly úplné, tak jsme si příběh přiblížili jeho shlédnutím na youtube. No a pak si děti příběh zahrály. Moc se jim to líbilo, spontánně se dělily o role a hrály a hrály dokola. Nakonec si příběh o narození Ježíška nakreslily.

Dnešek byl o poslechu koled, společných hrách, divadle pro ostatní děti (samozřejmě za dodržení hygienických opatření - roušky a větrání) a o loučení. Sejdeme se po Novém roce u vánočního stromečku a dárečků (Ježíšek přinese nadílku až o vánočních prázdninách).

Závěrem všem přejeme klidné vánoční svátky, pospolu s našimi blízkými, v radosti a spokojenosti, a do nového roku zdraví, energii na zvládnutí všeho, co nám život schystá, a pozitivní mysl, že vše společně zvládneme. Školička Kamarád