Rok "Dýně" v MŠ Klegova

15. 1. 2019
MŠ Klegova

Minulý školní rok jsme hned v září dostali do školky od jednoho z našich rodičů krásnou velkou dýni z vlastní zahrádky. Děti měly přání si z dýně udělat Halloweenské strašidlo a to jsme jim splnili. Společně dýni střídavě dlabaly, hlásily se do "konkurzu" na obličej dýně ale především porozovaly.

Nejspíš proto, že jsme městská školka některé děti teprve teď objevily souvislost mezi dýňovým kompotem a touto zeleninou. Zjistily, že ono oranžové v misce ukrývá každá dýně uvnitř. Povídali jsme si o tom, jak bychom mohli dýni zpracovat. To už měly děti více znalostí a návrhy padaly jeden za druhým - dýňová polévka, kompot, marmeláda...Nakonec zvítězila z praktického hlediska pomazánka. Ale nejen to. Také jsme v dýni objevili semínka. Děti měly za úkol vymyslet, jak by se dala využít ta. Nakonec nad usušením a zkonzumováním vyhrálo zahradničení. :-) Děti semínka pěkně vytřídily, usušily a schovaly je do krabičky.

Nadšení dětí  na jaře při vytažení semínek z krabičky bylo až překvapivé. Každé z dětí si zasadilo pár semínek do kelímku od jogurtu, řekli jsme si, co potřebují k růstu, starali se o ně a porozovaly. Každý den po příchodu do školky hned běžely k oknu zkontrolovat, zda-li již jejich semínka klíčí. Dočkaly se. A když už rostlinky byly dost veliké, přesadili jsme je společně ven do "záhonků" ze starých pneumatik. Každý den děti při pobytu venku dýně zalévaly a hlídaly, aby je někdo nepolámal. :-)

Čas rychle utíkal a po letních prázdninách děti objevily malé dýňové miminka. Byly nadšené. A já také neboť jsem si z počátku takto vzdáleným cílem nebyla moc jistá - jak z hlediska trpělivosti dětí, tak z hlediska našich pěstitelkých schopností:-). Ale povedlo se. A hádejte co? Už máme opět usušené semínka, tentokrát z našich vlastních dýní a těšíme se na jaro.

Rok "Dýně" v MŠ Klegova 1Rok "Dýně" v MŠ Klegova 1Rok "Dýně" v MŠ Klegova 1