PRVNÍ ROČNÍK AKCE FÉROVÁ SNÍDANĚ NA ZŠ HORKA NAD MORAVOU

15. 5. 2017

Velký dík patří všem učitelům, kteří se se svými žáky zapojili do přípravy snídaně. Žákům, kteří věnovali svůj volný čas přípravě a organizaci, a sami připravili dobroty na snídani. Díky patří školní kuchyni a paní Stachové, která zajistila sponzorsky ochutnávku některých produktů svých lokálních dodavatelů a připravila skvělé pomazánky. Dále pak školní kapele Horečka pod vedením paní učitelky Kačmárové a velký dík paní Švarcové, spolumajitelce restaurace Chomout, která nám všem osobně sponzorsky vařila na snídani výtečnou fairtraidovou kávu. A na posledním místě nesmíme zapomenout na našeho skvělého pana školníka Jiřího, který vše technicky a fyzicky zajistil.

Celá akce začala výstavou o Fair trade výrobcích a odpovědné spotřebě potravin a obchodu ve světě, která je umístěna v koridoru školy (výstavu zapůjčila nadace Na Zemi). Celý týden jednotlivé třídy vyplňovaly pracovní listy a bavily se o smyslu fair trade a spotřebě potravin ve světě.

Ve čtvrtek a pátek pak žáci hlavně devátých ročníků začali v kuchyňce školy připravovat dobroty na férovou snídani, pokud možno z lokálních potravin (olmácké mléko, domácí vajíčka, bio tvaroh apod.)

Svůj stáneček na snídani měl i ekotým z naší školy v čele s paní učitelkou Pavlíkovou a Hricovou , který nabízel čersvé bylinky ze školní zahrady, bylinkové nápoje, a někteří účatníci snídaně si se sebou mohli odnést i bylinky na zasazení do vlastní zahrádky.

Do akce se zapojila i také školní kuchyně, která je v projektu Skutečně zdravá škola a oslovila své dodavatele z regionu. Ti nám sponzorsky dodali kváskový chleba z pekárny Příkazy, ovocné mošty z Mezic a ochutnávku mléčných výrobků ze Zemědělského družstva Senice na Hané.

Ve školní kuchyni připravili také zdravé férové pomazánky, které se pravidelně připravují do MŠ a na svačinky pro žáky ZŠ.

Na akci si účastníci mohli zakoupit i fairtradovou kávu a čokolády, které nabízela k prodeji paní učitelka Hrušková se svými žáky.

V sobotu ráno se čast účitelského sboru a žáci zapojili do přípravy snídaně. Někteří žáci přinesli i ochutnávku domácích produktů (marmelád, pomazánek, medu, zeleniny ze zahrádky apod.).

Nálada byla skvělá, všichni ochutnávali a povídali. Byl to velký hapening.

Na pódiu školy zahrála školní kapela Horečka pod vedením paní učitelky Kačmárové maminkám ke dni matek a žáci dramatického kroužku vystoupili s představením o Ekopadouchovi.

A co jste mohli na snídaní ochutnat?

Třeba férovou bábovku a perník, lívance, slané koláče, doma pečené kváskové chleby a cornbread, který vlastnoručně připravil náš kanadský lektor Robert Hansen.

Naše hostesky napočítaly skoro 230 účastníků snídaně.

Věříme, že každý ochutnal něco dobrého, a svou přítomností přispěl ke skvělé atmosféře celé akce.

ZA ROK SE ZASE BUDEME TĚŠIT NA SETKÁNÍ NA FÉROVÉ SNÍDANI