PŘÍPRAVA ŠKOLNÍCH ZELENINOVÝCH ZÁHONKŮ V LHŠ PARDUBICE

11. 5. 2016

Jednou z výhod naší školy je velký oplocený prostor umístěný ve vnitrobloku. Ten jsme se zčásti rozhodli využít pro tvorbu vyvýšených záhonků určených k pěstování zeleniny. Zvolili jsme místo, kam bude sluníčko svítit během dopoledne, ale nebude sem pražit v době polední. Studenti 2. HŠ vzali úkol za svůj a aktivně se zapojili do příprav „školní zahrádky“.

Bylo potřeba vymyslet, jaký typ záhonu se na zahradu nejlépe hodí. Již nyní se v tomto prostoru nachází klasický záhonek s bylinkami, a tak jsme se rozhodli pro tzv. velkoobjemový vak. Jde o jednoduchý vyvýšený záhon umístěný v měchu z polypropylenové tkaniny. Studenti si nejprve teoreticky nastudovali postup tvorby takového typu záhonu z informací dostupných na internetu a pak už šla práce rychle od ruky.

Po rozložení pytle přijdou na dno nalámané klacky různých velikostí, poté se vrství posekaná tráva nebo případně kompost, který my zatím nemáme, a navrch se nasype alespoň 20 centimetrů hlíny. Žáci si sami zvolili, jaké plodiny zasadí. Tak se nám na záhoncích objevil vedle cherry rajčátek kopr, o kousek dál už roste pálivá paprika a je vyseta mrkev i fazol obecný. Zkusili jsme vysadit i malé salátky. Postupem času přidáme ještě další plodiny, jakými jsou jarní cibulka nebo pažitka.

Studenti vypracovali i jmenný seznam žáků, podle kterého se budou denně střídat v kontrole a zalévání záhonků. Na fotkách můžete vidět, s jakým nadšením vlastní zahrádku připravovali.