OVOCE DO ŠKOL NA ZŠ LADOVA

27. 9. 2016

Již osmým rokem se školy v České republice, samozřejmě s účastí ZŠ Ladova Litoměřice, zapojují do projektu Ovoce a zelenina do škol.

Základním cílem projektu Ovoce a zelenina do škol je přispět k trvalému zvýšení konzumace ovoce a zeleniny, vytvořit správné stravovací návyky ve výživě dětí a tím zároveň bojovat proti dětské obezitě.DSC01973 Jako cílová skupina byli po dohodě resortů školství, zdravotnictví a zemědělství zvoleni žáci prvního stupně základních škol.

Produkty jsou dětem dodávány zdarma, bez finančního příspěvku rodičů.  Podpora je poskytována na: čerstvé ovoce a zeleninu, balené čerstvé ovoce a zeleninu (např. upravené krájením nebo strouháním), pokud neobsahují přidaný cukr, sůl, tuky a sladidla, balené ovocné a zeleninové šťávy a ovocné protlaky pokud neobsahují přidaný cukr, sůl, tuky, sladidla a konzervanty, avšak jejich podíl může činit nejvýše 25% celkového počtu dodaných produktů. Upřednostňovány druhy ovoce a zeleniny našeho klimatického pásma, nejlépe místní produkce. Exotické ovoce je dodáváno pouze pro zpestření. S přihlédnutím k výživovému doporučení Ministerstva zdravotnictví pro obyvatele ČR se upřednostňují: jablka, hrušky, švestky, kedlubny, karotka, okurky salátové, ředkvičky, hrachové lusky a listové saláty.

Takže žáci naší školy jsou v těchto dnech doslova zahrnuti ovocem. Dostávají totiž vedle ovoce z tohoto bohulibého projektu také jablka ze školního ovocného sadu.