NAŠE MILÉ ZAHRÁDKY

Jednou z největších radostí naší školní zahrady je to, že o ni můžeme pečovat společně s dětmi. Každá třída má navíc i možnost vlastního pěstování.

Třída Sluníčko má před svou třídou největší „Bylinkovou zahrádku“, jenž obsahuje šalvěj, mátu citronovou, meduňku citronovou, oregano, rozmarýn, saturejku, pažitku a petrželku. Pažitka je u dětí nejvíce oblíbená. Rády ji ochutnávají nebo si ji s paní učitelkou natrhají do polévky při obědu. Zahrádce vévodí levandule, kterou každý rok v červnu společně i s ostatními bylinkami, s dětmi ostříhají a následně je suší, aby si mohli uvařit čaj nebo další rok naplnit vonné pytlíčky. Péče o bylinkovou zahrádku děti velmi baví, využijí při ní své smyslové vjemy, cit k přírodě a dovednosti přínosné pro pěstování vlastních surovin. Tento rok do bylinkové zahrádky přibylo i „pítko pro ptáčky“, které bylo darem od členky akční skupiny. Krásně tak ozdobilo bylinkovou zahrádku.

Děti ze třídy Mravenců se těší z úrod jahod, máty peprné a pažitky. „Myšky“ si k již nasázené pažitce, mátě peprné, jahodám, plicníku lékařskému, mateřídoušce a dobromyslu, přidaly salát a vlastnoručně vyrobené domečky. Tříleté děti na Měsíčku chodí na jaře a v létě pozorovat, jak jim rostou jahody a pažitka. „Čmeláci“ mají na své mini zahrádce buxus, rozchodník, mátu peprnou, plicník lékařský a děti si vyrobily maskota Čmeláka, který hlídá záhonek. Čtyřleté děti ze třídy Berušky mají svoji mini zahrádku pojatou jako les. V jejich „lese“ rostou lesní jahody, borůvky, modřín opadavý a smrk.

Údržbou si prošla i bylinková zahrádka školní jídelny. Vedoucí školní jídelny, k již zasazené mateřídoušce, mátě peprné a pažitce, nově přidala libeček a rozšířila o petrželku, která nám v loňském roce nestačila do polévek a pomazánek. Další záhonek kuchyně, s maskotem žáby, je obsazen celoroční cibulkou, pažitkou a libečkem lékařským. Používají je do polévek a mátu do pití.

O všechny založené zahrádky se děti s učitelkami či provozními zaměstnanci rády průběžně starají, zejména při pobytu venku. Odměnou jsou dětem sezónní plody a bylinky, které se dají ve velkém množství využít pro děti, což je i naším nejkrásnějším účelem.

NAŠE MILÉ ZAHRÁDKY 1NAŠE MILÉ ZAHRÁDKY 1NAŠE MILÉ ZAHRÁDKY 1NAŠE MILÉ ZAHRÁDKY 1NAŠE MILÉ ZAHRÁDKY 1