Malí zahradníci

7. 9. 2016

Malí zahradníci ve školce

Je tu nový školní rok a my bychom jsme se na jeho začátku s Vámi chtěli podělit o naše zahradnické úspěchy i neúspěchy. Začali jsme se společně učit pěstovat na záhoncích bylinky, zeleninu i ovoce. Učili jsme se, jak se o zahradu správně starat, poznali jsme dlouhou cestu od semínka až k našim zahradnickým výpěstkům a mnoho dalšího. A protože za sebou máme první velkou sklizeň (a to vcelku úspěšnou), můžeme hrdě říci „ ze zahrádky přímo na talíř“. Tak to teď u nás ve školce funguje. Všechny vypěstované potraviny totiž putují přímo do školní kuchyně, kde z nich paní kuchařky připravují samé dobroty.

A jak to vlastně všechno začalo? Naše paní učitelky a paní kuchařky se snažily vymyslet, jak nám- dětem ukázat, že za vším, co ve školce i doma dostávají a konzumují, je spousta práce. Nejlepší je vždy vidět celý proces od prvopočátku až ke konečnému výsledku a nápad na vybudování zahrádky byl na světě. Dlouhou dobu jsme se záměru vybudovat záhonků báli, nevěděli jsme o vhodném prostoru, co tomu řeknou rodiče a hygiena. S těmito obavami nám ale pomohla účast v projektu Skutečně zdravá škola, do kterého jsme se zaregistrovali. Najednou šlo všechno „ jak po másle“. Oslovili jsme pana ředitele ZŠ, který nám nabídl prostory pro naše záhonky a tak s velkou dopomocí rodičů vznikly na jaře mezi školními pavilony školkové záhonky.

A teď přišla řada na nás – děti. Už v zimních měsících jsme si ve školce zasadili semínka , která jsme zalévali a pozorovali. Když přišel jejich čas, vydali jsme se je přesadit na naše záhonky. Pak už jsme se střídali v zalévání a další zahradnické péči. Ptáte se, co jsme všechno vlastně vypěstovali? Bylo toho dost. Sklízeli jsme jahůdky, papriky, patizóny, cukety, kadeřábek a různé bylinky. Jediným naším neúspěchem byla sklizeň rajčátek, protože během léta je napadla nějaká plíseň. Asi jsme je zasadili velmi blízko sebe. Chybami se ale člověk učí. Příště budeme moudřejší.

Teď už se blíží podzim a tak se i naše zahrádka bude pomalu připravovat na přezimování. Na jaře se znovu vrhneme do zahradnických aktivit a budeme se těšit na další naše úspěchy. V závěru bychom rádi poděkovali panu řediteli Lungovi a všem ve škole za jejich trpělivost ( přeci jen jsme někdy trochu hlasitější), také všem rodičům za pomoc při budování záhonků, darování a navezení zeminy, věnování dřevěných kolíků a dřeva a také za věnování různých sazeniček. Bez jejich pomoci by jsme takhle brzy nezačali. A také samozřejmě za pomoc při péčí o záhonky v době letních prázdnin.