Duhový pokus s bonbóny

Ve školce jsme se s dětmi v rámci výuky o ovoci a zelenině zabývali také tématem, zda jsou či nejsou sladkosti zdravé, a tak jsme si společně udělali duhový pokus s barevnými bonbony. Společně jsme si nejprve vyrobili duhovou stěnu z otisknutých ručiček dětí, která má všechny barvy bonbonů, které si děti uměly představit a každý řekl, které sladkosti nejraději mlsá, a dozvěděli jsme se, že některé děti mlsají rády i ovoce, nejen bonbony. Každý si potom namaloval svůj duhový obrázek, technikou zapíjení vodových barev na mokrý papír, děti si samy volily svoje oblíbené barvičky.

Pak jsme přistoupili k samotnému pokusu, na talíř jsme naskládali barevné bonbony, zalili vodou a čekali. Děti byly udivené, že bonbonky tak krásně vodu obarvily, a napřed se jim to moc líbilo. Po 20 minutách jsme ale viděli, že bonbony už nejsou barevné, zbyla z nich jen malá hrouda cukru, a krásná duha se ztratila a barva se smíchala v ošklivou šedohnědou. S dětmi jsme si u pokusu povídali o tom, že chemické barvy ve sladkostech nám nedělají dobře, a proč je lepší vzít si ovoce. Na další talířek jsme dětem připravily kousek jablíčka, hrušku, hrozinku a další sušené ovoce, a společně jsme pozorovali, že ovoce, i když je voňavé, barevné a sladké, tak barvu neztrácí a zůstává stejné a stejně chutné, na rozdíl od chemicky obarvených bonbonů.

Abychom dětem ukázali, že i doma si snadno mohou uchovat ovoce na delší dobu, zavařili jsme společně kompoty z hrušek, jablek a rozinek, a na nálev jsme použili med místo cukru, a navoněli jsme ji kořením, badyánem a skořicí. Každé dítě si vyrobilo svůj vlastní kompot, který si odneslo domů.

Celé dopoledne jsme věnovali tématu zdravé mlsání, dětem se pokus s bonbony i zavařování moc líbilo, a my učitelky jen doufáme, že si děti z celého dne vzaly co nejvíc.

Duhový pokus s bonbóny 1Duhový pokus s bonbóny 1Duhový pokus s bonbóny 1Duhový pokus s bonbóny 1Duhový pokus s bonbóny 1Duhový pokus s bonbóny 1Duhový pokus s bonbóny 1
Zpět na výpis