Co se nám podařilo a kam směřují naše kroky

7. 11. 2016

Pro naše děti chceme to nejlepší, a proto jsme se rozhodli 22. února 2016 zapojit do projektu Skutečně zdravá škola. Tento projekt pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému a úspěšnému životu.  A o tom by právě pojetí dnešní moderní školy mělo být.

Druhé pololetí školního roku jsme si stanovili za cíl, že malými krůčky začleníme prvky tohoto projektu do školního vyučování. Prostřednictvím dotazníku pro rodiče jsme zjistili pohled rodičů a jejich možnosti. V průběhu 4 měsíců se nám podařilo uspořádat mnoho akcí. Začali jsme soutěží Hravá zdravá snídaně. Uspořádali jsme besedu s paní kuchařkou a hospodářkou ze školní jídelny. V rámci výuky o zdravém životním stylu 4. a 5. třída navštívila školní kuchyň a diskutovala s paní kuchařkou a hospodářkou o potravinách. Žáci pak tyto informace projektově zpracovali a my je dále využíváme např. na nové nástěnce ve školní jídelně. Začali jsme se cíleně zajímat o to, co obědváme. Pomocí jednoduchého hodnotícího systému děti evidují, jak jim oběd chutnal. Dáváme tak i zpětnou vazbu do školní kuchyně, se kterou se snažíme spolupracovat. V sobotu 19. března jsme pro rodiče a přátele naší školy uskutečnili velikonoční jarmark s prodejní výstavou velikonočních výrobků. Součástí byla také kavárničku s ochutnávkou zdravých pokrmů jako např. kopřivový nákyp, mrkvový dort, domácí kváskový chléb, čerstvé sýry z farmy. Žákyně 5. třídy Anna Tomanová připravila se svojí maminkou stánek s bylinkami a s ručně vyrobenými mýdly.

Dne 20. května jsme uskutečnili Vitamínový den s firmou MK Fruit, která zajišťuje pro naši školu projekt Ovoce do škol, kdy děti dostávají 2 krát do měsíce zdarma čerstvé ovoce a zeleninu, či 100% džusy.  V tento den jsme také oslavili Food Revolution Day – Světový den za lepší stravování dětí.  Věnovali jsme se  odšťavňování a mixování ovoce. Vytvářeli jsme ovocně špízy. Na školní zahradě jsme vytvořili kyblíčkovou zahrádku s vlastní vypěstovanou zeleninou.  V rámci témat o zdraví jsme oslavili Den vody a Den Země.

Na konci školního roku se také poprvé setkala akční skupina tohoto projektu s cílem zhodnotit naši cestu a nastolit si další cíle. Na školních webových stránkách je o tom všem vedena pravidelná písemná i obrázková dokumentace.

Do nového školního roku vstupujeme o tyto zkušenosti bohatší a rádi na ně budeme navazovat.  Již jsme po pěkné zkušenosti z minulého školního roku opět oslavili Den Stromů.  Pracujeme na úpravách školní zahrady, kde bylo potřeba uklidit a odstranit staré porosty. Zde děkujeme za pomoc panu Mikoláškovi, pánům Novotnému ml. a  st., panu Čuhelovi a Vojáčkovi a Obecnímu úřadu Zámrsk za finanční podporu. Paní Špatenková - maminka našeho druháčka - zpracovala plán realizace školní zahrady a společně s manželem zprostředkovali zakoupení stromků, které jsme všichni společně zasázeli. V hodinách prvouky a přírodovědy se cíleně zabýváme také ekologickou výchovou. Plánujeme exkurzi do ekocentra Oucmanice, na ekofarmu Bozetice u Borohrádku a na farmu Pohlových v Čermné.

Pokračujeme na naší cestě dál.

Za učitelský sbor ZŠ Zámrsk Mgr. Ivana Veselá