Beseda s rodiči o vyváženém stravování předškolních dětí

Málo které mateřské škole se podaří mít v roli vedoucí stravování také nutriční poradkyni s mnoha neocenitelnými zkušenostmi. My to štěstí máme, a tak jsme paní hospodářku oslovili s možností besedy pro rodiče. Sice se rodičů nesešlo mnoho, očekávali jsme větší účast, ale za to to byli ti rodiče, kteří mají opravdový zájem a beseda tak měla spád. V úvodu se rodiče seznámili s projektem Skutečně zdravá mateřská škola a možnostmi, které nabízí. Na další témata už šlo lehce navazovat... Co je to nutričně vyvážená strava, jak je to s tolik napadaným spotřebním košem, jak u dětí vypěstovat zdravé stravovací návyky, jak se vyhnout nešvarům ve stravování a vynechat jídla energeticky chudá, jak vařit zdravě a přitom chutně. Rodiče pak sami  v besedování pokračovali vlastními zkušenostmi, které s dětmi nasbírali a všetečnými dotazy. Nejednou přišlo i na zábavnou historku od stolu a zhodnocení rychlého životního stylu, který se právě na kvalitě stravování nejvíce odráží. Dotkli jsme se i alergií na potraviny a neznalostí dětí některých, i když základních druhů, potravin. Největším překvapením pro rodiče byl vliv správného stravování na jejich pohybový, ale i mentální vývoj. Nikdo z nich si neuvědomoval vzájemné propojení, které má za následek zdravý rozvoj předškolních dětí a základ pro jejich další život v oblasti zdravého životního stylu.