Vyjádření odcházejícího předsedy spolku Skutečně zdravá škola

24. 10. 2016
Skutečně zdravá škola

Z osobních důvodů jsem se rozhodl odstoupit z funkce předsedy spolku, ale zůstávám členem iniciativy, která i nadále má stejné cíle jako před třemi roky. Tedy změnu vyhlášky o školním stravování a podporu zlepšení školního stravování a vzdělávání o jídle skrze program Skutečně zdravá škola. Na členské schůzi bylo schváleno, že podpoříme skvělou práci Státního zdravotního ústavu a jejich program Zdravá školní jídelna tím, že získání certifikátu v programu Zdravá školní jídelna bude podmínkou pro získání bronzového certifikátu v programu Skutečně zdravá škola.

Ještě se musím, ač nerad, vyjádřit k tomu, co na svém facebookovém profilu uvedla Margit Slimáková. Po ohlášení mého odstoupení z funkce předsedy navrhla zcela zásadní změnu v koncepci Skutečně zdravé školy v porovnání s tím, co dosud podporovala. Navrhla utlumit náš program Skutečně zdravá škola a přesunout důraz na prosazování změny vyhlášky o školním stravování. Tento svůj návrh spojila se svojí kandidaturou na post předsedkyně Skutečně zdravé školy s tím, že pokud nebude přijat, ze Skutečně zdravé školy odejde a podpoří veřejně program Státního zdravotního ústavu. Součástí jejího návrhu též bylo, aby Skutečně zdravá škola mezi sebe již nepřijímala žádné nové členy. Margit s tímto návrhem neuspěla a členská schůze při hlasování podpořila návrh Toma Václavíka, který počítá s pokračováním a rozvojem našeho programu.  Základním argumentem bylo, že program SZŠ není konkurenčním programem ke státnímu programu. Přesto Margit  stále interpretuje náš program jako konkurenční. Program Skutečně zdravá škola je komplexní, přesahuje praxi školních jídelen, je úspěšný a pomáhá reálně proměňovat školní stravování. Jako iniciativa a jako rodiče však chceme současně podpořit i úsilí Státního zdravotního ústavu.

Cílem našich koordinátorek není vydělávat peníze, jak píše Margit, ani budovat podnikání. To považuji za tendenční informace s cílem poškodit Skutečně zdravou školu a naprosto se proti tomu jako zakladatel Skutečně zdravé školy ohrazuji. Jak víte Skutečně zdravá škola je spolek, nezisková organizace. Podporovat program v regionech chceme i nadále zejména díky financím od našich sponzorů a též z grantů a dotací. Jelikož ze strany škol je zájem o kurzy pro kuchařky, již více než půl roku takové kurzy nabízíme. S jejich přípravou a realizací souhlasila i Margit, když ještě byla členkou SZŠ. Nemáme však v současné době prostředky na to, abychom takové kurzy poskytovali zdarma, proto je nabízíme v případě zájmu školám za úplatu. Nicméně účast školy v kurzu není podmínkou pro účast v programu ani pro udělení certifikátu.

Velmi oceňuji dosavadní tříletou spolupráci s Margit, její práci, energii a vše, co udělala pro lepší školní stravování. O to více mě mrzí její výklad současné situace, který je dle mého názoru tendenční. Margit sděluje výběrově jen to, co potřebuje pro svůj momentální mediální obraz a zároveň tím poškozuje dobré jméno Skutečně zdravé školy.

Rád bych na závěr poděkoval všem členům Skutečně zdravé školy a našim regionálním koordinátorkám, které nás i nadále podporují, rozhodly se neodejít od rozdělané práce a nadále s námi a školami budou usilovat o kvalitní školní stravování našich dětí.  Děkuji též Tomovi Václavíkovi, jenž na sebe vzal břímě předsednictví v naší organizaci, přeji mu hodně sil a energie.

Děkuji všem za dosavadní přízeň.

Bohuslav Sedláček, zakladatel Skutečně zdravé školy