Švédští kolegové v pražských Skutečně zdravých školách

23. 3. 2023
Skutečně zdravá škola

Do České republiky nedávno zavítala skupina pracovníků školních jídelen, učitelů a zástupců regionální správy z regionu Värmland ve Švédsku.

Přijeli se podívat, jak se školy zapojují do programu Skutečně zdravá škola. Jejich zájem se zejména soustředil na to, jakým způsobem v českých Skutečně zdravých školách zapojuje vzdělávání o jídle do školního vzdělávacího programu, jak funguje školní stravování a jakým způsobem spolupracují školní jídelny s regionálními producenty a potravináři.

Během tří dnů švédští kolegové navštívili tři Skutečně zdravé školy v Praze, konkrétně Základní škola Mohylová, Fakultní základní škola profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK a Mateřskou školu Semínko. Navštívili také Základní školu s Montessori programem Na Beránku.

Setkali se také s odborníky, kteří v České republice ovlivňují systém školního stravování, například ze Státního zdravotního ústavu, Ministerstva zemědělství, Ministerstva práce a sociálních věcí, parlamentu ČR a nebo Karlovy univerzity a Jihočeské univerzity, se kterými se podělili o to, jak funguje systém školního stravování ve Švédsku.

Dozvěděli jsme se také spoustu zajímavých informací o tom, jak funguje školní stravování ve Švédsku a určitě se s našimi poznatky s vámi brzy podělíme.