Statutární město Liberec doporučuje pro školní stravování přísnější pravidla, než vyžadují státní normy

10. 9. 2016
Skutečně zdravá škola

Přibližně před rokem, v červnu 2015, vydalo město Liberec Doporučení pro stravování v mateřských a základních školách, zřizovaných statutárním městem Liberec.

Požádali jsme odbornou garantku programu Skutečně zdravá škola MUDr. Hanu Krejčí o zhodnocení: "Především oceňuji, že město Liberec neotálelo, až tzv. pamlsková vyhláška s velkým zpožděním vstoupí v platnost, a již před rokem vydalo velmi kvalitně vypracované Doporučení pro stravování v mateřských a základních školách. Je výborným doplněním vyhlášky, která vstoupila v platnost teprve na podzim t.r., a v mnohém ji předčí. V doporučení je např. kladen velký důraz na čerstvé suroviny a podrobně vysvětluje, co se jimi myslí. V otázce přidaných cukrů je doporučení mnohdy přísnější než vyhláška a bylo by jedině dobře, kdyby školy takto respektovaly. Například doslazované nápoje v doporučení mohou mít maximálně 15-20 g cukru/litr, podle vyhlášky až 40 g. Doporučení také lépe specifikuje kvalitní mléčné výrobky - ideálně zakysané, bez zahuštění škrobem, sýry bez tavících solí. U pečiva je kladen důraz na celozrnné druhy. Jediným rozdílem, kde je vyhláška přísnější než doporučení, je maximální obsah tuků v sýrech - 30 % (podle libereckého doporučení 35 %). Z našeho pohledu jsou limity na obsah mléčného tuku v sýrech podružné. Celkově shrnuto je liberecké doporučení velmi kvalitní materiál, který školám a školkám pomůže realizovat ministerskou vyhlášku v praxi."