Skutečně zdravá škola se stává partnerem Národní sítě Zdravých měst

1. 9. 2023
Skutečně zdravá škola

Skutečně zdravá škola, celoškolní program zdravého a udržitelného školního stravování a vzdělávání o jídle, usiluje o to, aby se školy staly inspirativními centry vzdělávání k trvale udržitelnému životu. Důležitou roli v tomto úsilí hraje spolupráce se zřizovateli škol z řad obcí, měst a krajů. Partnerství s Národní sítí Zdravých měst ČR, odborně zaměřenou asociací 135 měst, obcí a regionů, vytváří ideální platformu pro další strategický rozvoj udržitelného a zdravého veřejného stravování v České republice.

Skutečně zdravá škola zahájila novou partnerskou spolupráci s Národní sítí Zdravých měst ČR. Partnerství představuje významný krok směrem k dalšímu rozvoji zdravějšího a udržitelnějšího stravování dětí a žáků ve školách. Program Skutečně zdravá škola pomáhá tvořit neoddělitelnou vazbu mezi zdravím lidí, společnosti a planety, a tím pomáhá naplňovat Cíle udržitelného rozvoje OSN. Národní síť Zdravých měst ČR je renomovanou asociací, která přispívá ke zlepšení kvality života občanů měst a obcí. Jedná se o mezinárodně certifikovanou platformu Programu Zdravé město OSN. Mezi její cíle patří podpora inovací a projektů, které směřují k udržitelnému rozvoji, zvyšování kvality života a zdraví obyvatel v městech a regionech v Česku.

Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola, prohlásil: "Jsme nadšeni partnerstvím s Národní sítí Zdravých měst ČR. Věříme, že tato spolupráce nám umožní posílit naši misi podporovat společnost orientovanou na udržitelný rozvoj. Společně budeme moci pomáhat městům a obcím vytvářet ve školách a školních jídelnách prostředí, které podporuje zdravý životní styl a vzdělávání k trvale udržitelnému životu."

Petr Švec, ředitel Národní sítě Zdravých měst ČR, dodal: "Spolupráce se Skutečně zdravou školou je krokem správným směrem. Zdravé návyky se formují již od dětství, a proto je důležité, aby školy vytvářely prostředí, které podporuje zdravý životní styl, aktivní život žáků a zájem o místo i region, kde děti či studenti žijí. Těšíme se na oboustranně přínosnou spolupráci a sdílení osvědčených postupů, dobré praxe a inovativních myšlenek. Spolupráce s programem Skutečně zdravá škola umožní Národní síti rozšířit své portfolio řešení o témata udržitelné produkce a spotřeby potravin, využívání lokálních a regionálních produktů ve veřejném stravování a zapojování žáků do řešení problémů v oblasti stravování, včetně problematiky plýtvání jídlem.

Skutečně zdravé školy se aktivně zapojují do komunitního života ve svých obcích. Národní síť Zdravých měst ČR se prostřednictvím Mladých a Školních fór snaží povzbuzovat mladou generaci k aktivnímu zapojení do otázek kvality života a udržitelného rozvoje. Cílem akcí je získat co nejširší zpětnou vazbu od dětí a mládeže ke zlepšení školy, ale také města či obce. „Věříme, že společně můžeme pomoci rozvíjet v mladých lidech dovednosti a kompetence k tomu, aby se stali hybateli změn v oblasti řešení klimatických změn a rozvoje zdravého a udržitelného životního stylu,“ vysvětluje Václavík.

Národní síť Zdravých měst nabízí svým členům stovky příkladů dobré praxe, vzájemnou inspiraci a sdílení úspěšných řešení. Vzdělává pracovníky úřadů, aby rozuměli kvalitě života, udržitelnému rozvoji a zdraví. „Národní síť Zdravých měst ČR je respektovanou organizací, které se zaměřuje na zapojování místní veřejnosti, škol, nevládních organizací i podnikatelů a na rozvoj a podporu zdravého životního stylu a trvalé udržitelnosti. Partnerství se Skutečně zdravou školou přináší unikátní příležitost propojit tyto cíle s prostředím vzdělávání. Věříme, že společně můžeme pomoci městům a obcím realizovat strategie, které povedou ke zkvalitnění školního i dalšího veřejného stravování,“ dodává Václavík.