Královehradecký kraj podpoří využívání regionálních produktů ve školních jídelnách

8. 9. 2023
Skutečně zdravá škola

Královehradecký kraj podporuje systém zkracování dodavatelských řetězců v oblasti stravování. Z toho důvodu navázal spolupráci s programem Skutečně zdravá škola. Školní jídelny ve Skutečně zdravých školách nakupují suroviny od místních zemědělců, potravinářů a distributorů, peníze tak zůstávají v místě a dochází k podpoře ekonomického rozvoje celého regionu.

Program Skutečně zdravá škola pomáhá k udržitelnému rozvoji regionu a jeho potravinové soběstačnosti, protože motivuje a podporuje zemědělské a potravinářské producenty ke spolupráci se školami - jednak v oblasti zásobování školních jídelen svými produkty, jednak v oblasti vzdělávání – děti a žáci navštěvují farmy a potravinářské provozy, aby se dozvěděly, odkud se bere jídlo. „V současné době program Skutečně zdravá škola realizuje patnáct mateřských a základních škol z Královéhradeckého kraje, již dvěma školám se podařilo splnit podmínky pro získání bronzového certifikátu. Věříme, že spolupráce s Královehradeckým krajem přinese nejen více certifikovaných Skutečně zdravých škol v kraji, ale hlavně větší nabídku kvalitních čerstvých produktů ve školních jídelnách,“ říká Tom Václavík, ředitel programu.

Zapojení škol i producentů z Královehradeckého kraje do programu Skutečně zdravá škola je dobrovolné. Nicméně školám i producentům, kteří se rozhodnou do programu Skutečně zdravá škola aktivně zapojit, budou krajem hrazeny náklady s tím spojené. Královéhradecký kraj podpoří úhradou členských poplatků pro zapojené školy (2 400,- Kč/ročně). Dále bude školám hrazen poplatek za analýzu školní jídelny a za monitoring soli ve školní jídelně.

„Pro úspěšný rozvoj programu v Královehradeckém kraji je potřeba vytvořit širokou síť regionálních dodavatelů, kteří budou svou nabídkou schopni a ochotni zásobovat stovky školních stravovacích zařízení. Proto jsme se rozhodli regionální producenty motivovat a finančně podpořit úhradu členského poplatku,“ řekl radní pro regionální rozvoj Královehradeckého kraje Adam Valenta. Za zemědělce a potravináře, kteří nabídnou svoji produkci školním jídelnám v rámci Mapy Skutečně zdravých dodavatelů, bude krajem hrazen roční poplatek za tuto službu (1 000 Kč).

„Program Skutečně zdravá škola sdružuje školní jídelny, do kterých dodávají potraviny regionální producenti, a tím podporuje lokální ekonomiku a potravinovou soběstačnost regionu. Pro školy je zapojení do programu jedinečnou příležitostí, jak své žáky, učitele, kuchaře a kuchařky, ale také rodiče seznámit se zdravým a udržitelným stravováním. Nejedná se tedy o projekt pouze pro školní jídelnu, ale je třeba do něj zapojit celou školu, zřizovatele a místní komunity,“ doplnil radní Adam Valenta.