Jak se dělá Skutečně zdravá škola v MŠ Palováček

30. 1. 2023
Skutečně zdravá škola

Program skutečně zdravá školka koresponduje se záměry naší MŠ Palováček a zastřešuje naše aktivity v oblasti zdravé životosprávy a v oblasti zdravého životního stylu. Proto jsme se rozhodli, že uděláme vše proto, abychom získali Bronzový certifikát.

Při plánování jsme vsadili jsme na týmovou práci, vytvořili akční skupinu pro zdravé stravování, Plán zdravého školního stravování, pustili se všichni s nadšením do práce a velmi brzy jsme uspěli.

Největší práce čekala na naši akční vedoucí školní jídelny, která musela společně s p. kuchařkami upravit skladbu jídelníčku (omezit přísun cukru, soli, vyřadit polotovary a připravovat pokrmy z čerstvých a nezpracovaných surovin) a začít nakupovat suroviny od místních, regionálních zemědělců, potravinářů a distributorů. Zní to možná jednoduše, ale vyžadovalo to velké pracovní nasazení, nadšení, trpělivost, spoustu telefonátů a papírování.

Informovali jsme rodiče o zapojení a realizaci programu SZŠ na škole prostřednictvím třídních schůzek, e- mailů, webových stránek. Na veřejných akcích školy např. dnech otevřených dveří jsme prezentovali principy programu SZŠ, nabídli ochutnávky školní zdravé stravy.

Velkým oříškem na cestě k cíli byly oslavy narozenin dětí ve škole. I přes naší velkou osvětu, motivaci, nabídku alternativních možností jsme neustále naráželi na nerespektování pravidel a stereotypy ze strany rodičů. Své zkušenosti „jak na to“ jsme prezentovali v krátkém příspěvku na videokonferenci, kterou pořádal tým Skutečně zdravé školy v loňském roce.

Vzdělávání dětí o zdravém a udržitelném stravování nebylo pro nás nové, bylo a je součástí projektování ŠVP a TV. Rovněž k edukaci dětí využíváme principy pedagogiky orientované na zážitky a moderní aktivizační metody. Nově jsme tyto aktivity a úspěchy začali pouze sdílet na blogu SZŠ.

Nyní nás čeká další výzva, a to je realizace a slavnostní otevření jedlé školní zahrady. Finanční prostředky na její vybudování jsme obdrželi díky grantové výzvě, určené školám zapojeným v programu SZŠ, do které jsme přihlásili svůj projekt a ten byl úspěšný. Těšíme se, že děti budou mít možnost samy poznávat cestu od zasazení rostlinky, přes její pěstování až po zpracování, úpravu potravin a její prostírání na stůl.

Díky naplňování programu SZŠ jsme začali o jídle a kultuře stravování společně více přemýšlet a v rámci školní komunity došlo k propojení, více spolupracujeme a komunikujeme.

Došlo ke zkvalitnění školního stravování.

Setkáváme s pozitivními ohlasy na naši práci u rodičů, ale i širší veřejnosti. Škola se stala v regionu díky zapojení do programu SZŠ vyhledávanější, atraktivnější.

Tým MŠ Palováček

Jak se dělá Skutečně zdravá škola v MŠ Palováček 1