Družstvo Zelený košík nabízí školním jídelnám nejen výborné brambory

22. 8. 2023
Skutečně zdravá škola

Odbytové družstvo Zelený košík se sídlem v Temelíně nabízí vlastní produkci ovoce a zeleniny, a také produkty z farem z regionu. Zelený košík je Skutečně zdravý dodavatel kvalitní farmářské produkce do školních jídelen.

Přečtěte si náš rozhovor s Lucií Staškovou, která má v družstvu na starosti spolupáci se školami.

Lucie, představte nám ve stručnosti, kdo je Zelený košík?

Zelený košík je odbytové družstvo, jehož úkolem je prodávat výrobky a produkty BIO farmy Sady svatého Prokopa v Temelíně a dalších spřátelených farem. Momentálně prodáváme produkty celkem ze šesti farem. V nabídce máme ovoce, zeleninu, brambory, vajíčka a farmářské výrobky.

Máte status regionálního dodavatele. Co to znamená?

Při naši činnosti se zaměřujeme především na krátké dodavatelské řetězce, to znamená, že jsme dodavatelem pro zákazníky z našeho okolí, to je především Vltavotýnsko, Hlubocko, Českobudějovicko, Bechyňsko, Písecko a Strakonicko.

Jaký sortiment nabízíte? Jak se v nabídce promítá sezóna?

Našim základem je ovoce v BIO kvalitě - jahody, třesně, hrušky, švestky a jablka. Ovoce dodáváme v době, kdy je jeho čas, ale díky velkým chladicím boxům, jsme schopni například jablka dodávat až do konce dubna. Ostatní ovoce, například jahody, musí jít k zákazníkovi hned v den sběru. Celoročně nabízíme našim zákazníkům brambory vypěstované na Vltavotýnsku a v letní sezoně BIO zeleninu z Písecka.

Nabízíte tedy sortiment konvenční, farmářský a v biokvalitě. Popište, prosím, rozdíly.

Pokud nabízíme produkty v BIO kvalitě, pak mají BIO certifikát a podléhají přísné kontrole, půdy a produktu, aby při jejich pěstovaní byly použity pouze BIO prostředky.

Farmářské produkty jsou pěstované na farmách, nemají žádný certifikát, ale naši farmáři praktikuji takzvané šetrné zemědělství.

V konvenční výrobě v podstatě žádné produkty nemáme, od velkých zemědělců jdou produkty převážné rovnou do výkupu.

Kdo tvoří vaši klientelu?

Naši zákaznici tvoří široké portfolio, od přímých soukromých odběratelů, přes zájmové skupiny zdravého stravovani, restaurace, obchody, školy, školky i jídelny.

O kterou z nabízených položek je největší zájem z řad škol a školek?

Především o naše loupané brambory, protože je dodáváme bez jakýchkoli konzervantů, pouze propláchnuté vodou a vakuované. Dále o jablka, jsou výbornou a zdravou svačinou pro děti a jsme schopni je nabízet většinu školního roku.

Jak to děláte, abyste byli pro školy a školky stabilní  a spolehlivý dodavatel?

To zahrnuje přesně plánovaní odbytu a výroby ve spolupráci s našim agronomem a spolupracujícími farmáři. Jsme si vědomi toho, že nemůžeme něco naslibovat a pak neplnit, proto pracujeme s analýzami prodeje a agronomickými prognózami, tak abychom mohli byt spolehlivý dodavatel.

Jste maminka tří dětí, a jak říkáte, přála byste si, aby lokální produkci odebírala většina školských zařízení v kraji. Co jim na začátek školního roku můžete nabídnout?

Jak říkají moje děti, není nic lepšího než dobré brambory k obědu. A tak bychom rádi školám a školkám nabídli naše výborné loupané brambory. Z BIO ovoce budou na začátku školního roku určitě hrušky, jablka a snad i švestky. V BIO kvalitě nabízíme i mošty, sirupy, přesnídávky a džemy.

Děkujeme za rozhovor.

Za Skutečně zdravou školu se ptala Karolína.