Díky podpoře společnosti Lidl se v Praze – Stodůlkách otevírá nová jedlá školní zahrada

8. 6. 2023
Skutečně zdravá škola

Další nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK, Praha 13, Fingerova 2186 se sídlem ve Stodůlkách – Praha 5. Je to výsledek spolupráce mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola. Díky úspěchu v grantové výzvě získalo šest základních a mateřských škol finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.

Zveme všechny rodiče, přátele školy i širší školní komunitu, aby s námi oslavili 30. výročí založení školy a s ním i slavnostní otevření naší nové jedlé školní zahrady. Její vznik je součástí naší dlouhodobé koncepce „Zelená Chlupovka“, podporující co nejčastější pobyt dětí venku. Pro všechny příchozí budou připraveny zábavné úkoly a hry, představíme vám naši meteorologickou stanici, těšit se můžete na ukázky odchytu a určování bezobratlých a mnoho dalšího. Návštěvníky čeká také záhonkové puzzle a kvíz. Kromě toho budou moci návštěvníci zahrady ochutnat dobroty připravené dětmi a naše první výpěstky. Ochutnávky ze zdravého sortimentu zajistí i společnost Lidl. Současně s otevřením jedlé zahrady budou mít účastníci také možnost zapojit se během odpoledne do akce Run and Help, zasportovat si, koupit si výtvarná díla a občerstvení z dílen starších dětí a finančně tak podpořit dvě handicapované dívky,“ říká ředitelka školy Zuzana Majstrová.

Vzdělávání a práce na školní zahradě má pro žáky zásadní pozitivní význam: otevírá dětem zcela nový svět učení, poznávání rostlin a přírodních procesů, umožňuje ocenit přírodu jako celek, podporuje pozitivní změnu stravovacích návyků, zvyšuje koncentraci a představivost, rozvíjí sociální dovednosti, estetiku, zvyšuje sebevědomí a dává dětem pocit hrdosti na svůj úspěch. „Vzdělávání dětí na školní zahradě je nedílnou součástí kritérií celoškolního programu Skutečně zdravá škola. Je to velmi oblíbená aktivita, do které se zapojují i ty nejmenší dětí v mateřských školách,“ vysvětluje Tom Václavík, ředitel programu.

„S prvními plány na úpravy školních pozemků jsme začali už v roce 2021, kdy jsme si nechali zpracovat celkovou koncepční studii. Zapojili se děti i vyučující formou dotazníků a vybrané třídy se účastnily analytických a plánovacích workshopů. Díky grantu z výzvy Jedlá školní zahrada se nám podařilo začít s postupnou realizací, vyčistit část pozemku, vybudovat kompostér, založit hmyzí louku, pořídit nástěnné tabule a nové posezení a také nářadí pro děti. Část tříd na prvním stupni se pustila do zahradničení v nových vyvýšených záhonech, které si děti samy natřely, sestavily, naplnily i osadily. Přibyly také keře drobného ovoce a sudy na zadržování dešťové vody na zalévání. U starších žáků mělo velký úspěch vyrábění z palet – postupně vznikly nejrůznější varianty relaxačního posezení, a několik dalších originálních záhonů. Pomohli nám i rodiče, kteří dovezli potřebný materiál, pomohli s přesazováním keřů a malováním Hejného prostředí na asfaltový chodník. Ještě je před námi hodně práce, ale změna je už teď slyšet každý den, kdy to kolem školy bzučí nejen hmyzem, ale i dětmi které pracují u záhonků nebo se učí či odpočívají venku,“ doplnila Zuzana Majstrová.

Otevření jedlé školní zahrady u Základní školy profesora Otokara Chlupa nás nesmírně těší. Jedná se o velkou sídlištní školu, která doposud postrádala téměř jakékoliv úpravy školní zahrady. Do grantové výzvy se ale přihlásila s rozsáhlou a detailní studií, jak okolí své školy zvelebit a poskytnout dětem příjemné prostředí i v horkých letních dnech. Péče a preciznost s jakou byla tato studie vypracována nás utvrdila v tom, že si tato základní škola naši podporu opravdu zaslouží. Jsme velice rádi, že i v rámci velkoměsta lze vytvořit oázu klidu, která dětem poskytne jak edukační prostor, tak příjemné prostředí pro letní měsíce,“ uvádí mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.