Děti by měly dostávat jedno zdravé školní jídlo denně, tvrdí odborníci

15. 10. 2023
Skutečně zdravá škola

Výživné obědy by měly být považovány za účinný způsob řešení obezity, chronických onemocnění a chudoby, tvrdí koalice.

Jak píše britský deník Guadian ve svém článku Children should get one healthy school meal a day, say EU experts, podle odborníků musí děti v celé Evropě dostávat alespoň jedno výživné školní jídlo denně, pokud chtějí vlády řešit rostoucí míru obezity, předcházet chronickým onemocněním a snižovat sociální nerovnosti.

Téměř třetina dětí ve věku základní školní docházky v Evropě trpí nadváhou nebo obezitou a téměř čtvrtině dětí v EU hrozí chudoba nebo sociální vyloučení.

Vzhledem ke krizi životních nákladů, která v současné době přetěžuje mnoho rodin na kontinentu, je podle členů čtyřleté iniciativy financované EU a zaměřené na zdravé stravování naléhavě nutné přijmout opatření, která zajistí, aby se všechny evropské děti mohly každý den spolehnout alespoň na jedno zdravé jídlo.

Peter Defranceschi, vedoucí projektu SchoolFood4Change, uvedl: "V rámci iniciativy SchoolFood4Change se snažíme zajistit, aby děti měly dostatek zdravých potravin: "Myslím, že jakmile se řekne, že každé dítě musí každý den dostat zdravé školní jídlo - ať už je bohaté, chudé, žije ve znevýhodněné čtvrti nebo kdekoli jinde - je to minimální standard, který by měl v Evropě docela velký smysl. "Není to levicové ani pravicové, liberální ani zelené, je to opravdu jen chytrá věc."

Odborníci, kteří tvrdí, že školní stravování může být "katalyzátorem systémových změn na široké společenské úrovni", spolupracují s více než 3 000 školami a 600 000 žáky v 16 městech a regionech ve 12 zemích EU.

Přečtěte si více v článku zde.

Zdroj: Guardian online