Co je zdravé, umí být i moc dobré - rozhovor se Zdeňkou Kollárikovou

30. 11. 2016
Skutečně zdravá škola

Osobně jsem Zdeňku poznala před rokem, kdy jsme spolu cestovaly do Prahy na schůzku koordinátorů Skutečně zdravé školy. Mluvily jsme spolu jak jinak než hlavně o jídle, a musím říct, že mi svým krásným a inspirativním vyprávěním učarovala.

Zdeňko, podle svých vlastních slov boříš mýty o tom, že co je zdravé, není dobré. Byla jsi vždycky tou propagátorkou kvalitních potravin a dobrého domácího vaření?

Měla jsem různá zaměstnání, která s jídlem nesouvisela. Ovšem vždycky jsem vařila a chtěla jsem, aby moje děti jedly zdravě. Přála jsem si mít kvalitní potraviny na dosah a věděla jsem, že pokud chci prodávat biopotraviny v Třinci, musím dávat jídlo ochutnávat. Je to už deset let, co pořádám workshopy a ochutnávky a "jídlo" je moje profese.

Vytvořila jsi také originální řadu vlastních sušenek. Jsou vynikající a teď naposledy je měli možnost ochutnat účastníci konference Skutečně zdravá škola. Sušenky jsou take součástí mikulášských balíčků, které jsi pro Skutečně zdravou školu letos sestavila. Proč by je rodiče měli svým dětem koupit?

Přijde mi, že i moje sušenky mohou ovlivnit názor lidí na to, co je kvalita.

Doporučuji kvalitní suroviny, sama nechci mít v jídle konzervanty, barviva, dochucovadla, kvantum cukru, emulgované tuky a podobně. Preferuji bio suroviny. Pokud tedy chcete poznat opravdové chutě, využijte příležitost mlsat spolu s dětmi.

Na konferenci jsi připravovala i super nápoje na ochutnávku. Všichni byli  nadšeni chutí, ale zároveň nenáročností přípravy. Můžeš odhalit, jaké nápoje to byly?

Tentokrát jsem myslím jen připomněla jednoduché kombinace bez potřeby doslazovat. Nepoužívaly jsme odšťavovač, ale mixer. Vařily jsme čaj Rooibos a podávaly jej s rozmixovaným pomerančem, pak jablka a hrušky se zázvorem, dále nápoj v kombinaci řapíkatý celer a pomeranč a na závěr lassie - příjemně osvěžující nápoj ve složení banán a mango s řeckým jogurtem.

Chci, aby jídlo bylo zdravé, vydatné, ale dobře stravitelné, aby pěkně vypadalo a v neposlední řadě aby výborně chutnalo. A jsme u toho: co je zdravé, umí být i moc dobré!

Děkujeme za rozhovor. Za Skutečně zdravou školu se ptala Hanka Murphy.