Farma Košík

Návštěva možná

leden - prosinec, po dohodě

Popis farmy

Jen 70 km od rušné Prahy najdete bio Farmu Košík, domov mnoha zvířat i malé slovenské komunity. Malebná krajina v okolí Košíku (okres Nymburk) vytváří ideální podmínky pro ekologické hospodářství. Na okraji rozsáhlého lesa se rozprostírají louky a pastviny, pole a sady. Na polích o rozloze 130 ha pěstujeme obiloviny, z louk sklízíme pro zvířátka píci na zimu, v sadech ovoce a na záhoncích a menších políčkách brambory, zeleninu a bylinky. Na pastvinách i v sadech se pasou ovce, kozy a kravky. Plody naší farmy zde také zpracováváme a prodáváme. Za náš prim považujeme chov romanovských ovcí. Přestože toto plemeno vyšlechtěné za doby panování Romanovců v Rusku není typickým mléčným ani masným plemenem, od Velikonoc do Michala naše ovce 2x denně dojíme (ráno 7:00 - 9:00 , odpoledne 16:00 - 18:00). Kromě romanovských ovcí chováme ještě mléčné plemeno východofrišských ovcí a na doplnění sortimentu dojíme i kozy a kravky. Z kravského, ovčího i kozího mléka vyrábíme chutné sýry, jogurty a máslo. Zbytek syrovátky necháváme pro naše prasátka (přeštíky a mangalice). V pojízdných kurnících chováme slepičky. K vidění jsou i králíci a kočičky. Společenství zvířátek doplňuje poník Pogo, Oslík David a divočák Chrochtík.

Druh hospodaření

Smíšená farma (rostlinná i živočišná)

Režim hospodaření

Ekologický – certifikace BIO

Které aktivity jsou možné provádět s žáky?

• Doplňování krmiva zvířatům
  • Plení záhonů
  • Sázení a setí
  • Balení ovoce a zeleniny k prodeji
  • Krmení zvířat
  • Dojení krav, koz
  • Čistění potoka
  • Sklizeň zemědělských produktů
  • Výměna podestýlky

Kurz zpracování mléka, zpracování vlny, na podzim zpracování ovoce a další po dohodě.

Možnost ubytování na farmě

Ano

Nabízí farma vlastní vzdělávací program?

Ano

Farma a vzdělávací program je vhodný pro

• Mateřské školy
  • Základní školy