Farma Chaloupky

Návštěva možná

Hlavní město Praha

Popis farmy

Chaloupky založily v roce 2012 v Zašovicích (okr. Třebíč, mezi Brtnicí a Okříškami) zemědělské družstvo. Na Salátově kopci nad obcí se pase 5 kráv plemene Jersey a jejich telátka, sedm východofríských ovcí a asi dvacítka cigájí. Přímo na statku si můžete koupit mléčné produkty, které farma vyrábí (sýry, jogurty, tvaroh...), v létě produkty ovčí a kravské, v zimě jen kravské.

Druh hospodaření

Jen živočišná: ovce, kozy, dojnice, skot

Režim hospodaření

Konvenční

Které aktivity jsou možné provádět s žáky?

Jednodenní vzdělávací program s aktivním zapojením účastníků, Pobytový vzdělávací program s aktivním zapojením účastníků. OVČÍ FARMA (I. stupeň ZŠ): ovčí farma i krávy a koně, život na farmě od jara do zimy, zpracování faremních produktů, poklízení zvířatům, krmení nebo podojení, výroba másla z kravské smetany, s chlebem a bylinkami jako svačina, výroba vlněného výrobku. Po programu možnost zakoupit faremní výrobky (sýr, jogurt, tvaroh...). CESTA K SÝRU (II. stupeň ZŠ): poklizení u krav, krmení, dojení a zpracování mléka - nahlédnutí do profesionální sýrárny - dojení kozy, vlastní výroba čerstvého sýra (z kravského či ovčího mléka). CESTA K VLNĚ (II. stupeň ZŠ): pastva ovcí, stříhání, surová vlna, práce na statku (kosení nedopasků, trávy, práci ze senem…), zpracování vlny (praní, barvení, česání, předení a výroba drobného tkaného či plstěného výrobku).OVČÍ FARMA (I. stupeň ZŠ): ovčí farma i krávy a koně, život na farmě od jara do zimy, zpracování faremních produktů, poklízení zvířatům, krmení nebo podojení, výroba másla z kravské smetany, s chlebem a bylinkami jako svačina, výroba vlněného výrobku. Po programu možnost zakoupit faremní výrobky (sýr, jogurt, tvaroh...).

Možnost ubytování na farmě

Nabízí farma vlastní vzdělávací program?

Ano

Farma a vzdělávací program je vhodný pro

• Základní školy
  • Střední školy