Výzva pro mateřské školy

18. 1. 2021

Pěstování microgreens v mateřské škole

Skutečně zdravá škola ve spolupráci s Bc. Karolínou Kapuciánovou (MŠ Semínko Praha) vyhlašuje výzvu pro mateřské školy v celé ČR:

Vypěstujte a ochutnejte s dětmi ve školce vlastní malou zeleninku.

Microgreens či mikrozelenina jsou mladé výhonky zeleniny či bylin, obvykle sklizené po 7–14 dnech po vyklíčení, po objevení prvního páru pravých listů. Microgreens jsou vysoké jen několik centimetrů a podávají se se stonkem a děložním listem, někdy i se semeny. Mají vysokou výživovou hodnotu a mohou se stát pravidelným doplňkem školkových svačinek. Jedná se o potravinu, kterou si děti mohou samostatně vypěstovat za krátkou dobu, a získat tak vztah k přírodě, ke zdravému životnímu stylu a také k práci.

Určeno pro: učitelky/učitele z mateřských škol v celé ČR

Zadání:

• realizace souboru aktivit „Pěstování microgreens v mateřské škole“ podle návodu
  • povinné aktivity jsou označeny zeleným rámečkem, ostatní aktivity jsou nepovinné, ale doporučené
  • zpracování a zaslání dotazníku
  • vytvoření a zaslání cca 5 fotografií z realizace programu

Termín přihlášek: do 31.1.2021

Přihlášku prosím zašlete mailem na helena@skutecnezdravaskola.cz – do předmětu zprávy napište heslo „microgreens“, do textu uveďte své jméno a adresu mateřské školy, na kterou vám poté zašleme semínka.

Další postup:

• Do týdne po uzávěrce přihlášek zašleme přihlášeným mateřským školám semínka k pěstování.
  • Poté můžete začít s pěstováním.
  • Celý program v mateřské škole probíhá po dobu 3 týdnů.
  • Po ukončení aktivit nám zašlete:
    • vyplněný dotazník
    • cca 5 fotografií (je nutné zajistit souhlas rodičů s případným zveřejněním)

Vše prosím zašlete mailem nebo přes úschovnu na adresu helena@skutecnezdravaskola.cz, předmět „microgreens“.

Termín odevzdání výstupů: do 15.3.2021

Vyhodnocení a zpětná vazba ze strany SZŠ (mailem): do 15.4.2021

Nejhezčí příspěvky (doplňující komentáře z dotazníku) zveřejníme na našem facebooku.