Vezměte děti do kuchyně

24. 3. 2022
Skutečně zdravá škola

Vaření je činnost, u které trávíme společné chvíle s rodinou, zkoušíme neznámé recepty nebo připravujeme pokrmy, které byly v našich rodinách po generace. Je to činnost, ke které by mělo přičichnout každé dítě, byť jen trochu. Nejde totiž jen o to naučit své děti, jak připravit polévku nebo knedlo, vepřo zelo. Vaření s dětmi má mnoho dalších výhod jak pro dítě samotné, tak pro jeho rozhled, sebevědomí a zdravé stravovací návyky.  Děti, které se ve školním věku naučí alespoň základy vaření a práce s potravinami, mají v dospělosti mnohem menší sklon ke konzumaci nezdravých jídel a obezitě. Mimo to jsou jim rozšiřovány obzory a snadno tak dokáží poznat odlišné kultury. Ve škole lze do vaření snadno zakomponovat i jiné výukové předměty jako je matematika, dějepis, chemie nebo cizí jazyky. Dětem jsou tak jednotlivé předměty propojovány a zároveň se učí praktické dovednosti, které využijí dále v životě. Vše je organizováno zábavnou formou a děti společně vytváří něco hodnotného. Pak už následuje ta nejlepší část: společné stolování.

Ve Skutečně zdravých školách všechny děti vaří

Zajímá Vás co jí Vaše dítě, když s Vámi není doma? Chtěli byste, aby se Vaše dítě stravovalo ve školce či škole zdravě? Od toho je tady komplexní celoškolní program kvalitního a udržitelného školního stravování a vzdělávání o jídle Skutečně zdravá škola. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Skutečně zdravá škola pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému a úspěšnému životu. Schopnost připravit si zdravý a chutný pokrm je přitom klíčovou dovedností. 

Kuchtík v Mateřské škole Veltěže

Vést jednotřídní školku na vesnici se zdá jako splněný sen. A právě svůj sen si plní také paní ředitelka Eva Hűbelová, která vede školku ve Veltěžích na Ústecku od roku 2019. Za tento poměrně krátký čas se jí podařilo nadchnout místní děti do vaření, ale také sklízení ovoce z místních sadů, což jde ruku v ruce s její vizí zůstat v souladu s přírodou ve zdravém životním stylu a prožitkovém učení. Paní Hűbelová spolu se svým úžasným týmem zavedla iniciativu Kuchtík, kdy si děti samy vaří. Tato aktivita měla naprostý úspěch: „Tím, že si děti samy jídlo uvaří a vědí co v něm je, sní opravdu vždy všechno”, dodává paní Hűbelová. Aby toho nebylo málo, vymyslela paní ředitelka ještě aktivitu Smíšek kuchařem, kdy paní kuchařka vaří dětem na přání. Uhádli byste, co si děti přály? Nebyly to typicky zdravé pokrmy, nejvíce dětí si přálo pizzu nebo hranolky. To ale nezastavilo paní kuchařku, která tyto recepty přetvořila do zdravé varianty – pizza z domácího těsta se zeleninou od farmáře a hranolky z celeru. Mateřská školka ve Veltěžích je skvělá v tom, že je do ní dodávána lokální zelenina, ovoce, maso a mléko a děti jsou vedeny ke zdravému vaření, které rozvíjí nejen jejich stravovací návyky, ale také sebevědomí a chuť se zapojit. Tyto aktivity a pozitivní vliv, který školka na své děti má by nebyl možný bez silného týmu se společnou vizí. Paní ředitelka za všechny ve Veltěžích vzkazuje: „Jsem nesmírně pyšnou a šťastnou ředitelkou – na svůj tým, své rodiče a své SMÍŠKY”.             

Zdravé vaření s dětmi v Mateřské škole Lidice

V historií protkané obci Lidice dnes stojí mateřská škola, která shromažďuje nejen zapálené zaměstnance, rodiče, ale také děti, které jsou nadšené do zdravého vaření. Paní ředitelka Soňa Macháčková zde působí již 12. rokem a zdravému vaření se věnuje neméně dlouho. Učí děti přemýšlet o jídle a připravovat lehké pokrmy z regionálních potravin již sedm let. Je pro ni důležité, aby ve školce všichni táhli za jeden provaz, a proto se snaží do nejrůznějších aktivit zapojovat kromě dětí také rodiče. Tak vznikl například Den pro maminky, kdy je pro ně ve školce připravené zdravé pohoštění nebo společně s dětmi připravují pomazánky. Zde opět platí již potvrzené pravidlo: „Pokud si děti sami jídlo připraví, vše sní.”  Největším trhákem je pro děti vaření, během kterého si pokrmy sami vybírají. Paní ředitelka Macháčková jim potom jídla upraví do zdravé, regionální, bezobalové a fair trade varianty. Díky této aktivitě mají děti lepší vztah k jídlu a dává jim základ správných stravovacích návyků do dalšího života. Tip pro rodiče: nechte si od svých dětí v kuchyni pomoci, zaručeně pak po obědě zbydou jen drobečky. Paní ředitelka dodává: „Děti u nás navíc mají vždy pestrou nabídku zdravých jídel, takže si každý vybere to, co má rád.”

Vezměte děti do kuchyně 1Vezměte děti do kuchyně 1Vezměte děti do kuchyně 1Vezměte děti do kuchyně 1Vezměte děti do kuchyně 1Vezměte děti do kuchyně 1Vezměte děti do kuchyně 1Vezměte děti do kuchyně 1Vezměte děti do kuchyně 1Vezměte děti do kuchyně 1Vezměte děti do kuchyně 1Vezměte děti do kuchyně 1Vezměte děti do kuchyně 1
Zpět na výpis