Úspěšná série vzdělávacích seminářů pro kuchařky v ORP Vodňany

20. 8. 2021
Skutečně zdravá škola

Gastrostudio Středního odborného učiliště Vodňany se stalo naším útočištěm hned na tři dny díky podpoře MAS Vodňanská ryba/MAP II v ORP Vodňany. A ano, i ryby byly na programu praktických vzdělávacích seminářů Skutečně zdravé školy pro paní kuchařky ze škol a školek v regionu.

Zkrátka - program pod taktovkou lektorky Skutečně zdravé školy Lenky Pokorné byl vyčerpávající. Tématem byly slané a sladké svačiny, luštěninové polévky a hlavní pokrmy, zeleninové a rybí polévky, bezmasé slané a sladké pokrmy, hlavní pokrmy z ryb a drůbeže a saláty. Vařilo se, aranžovalo, degustovalo. Vše z lokálních zdrojů. Mléko, jogurty, tvarohy, zelenina, drůbež, kapříci, sumečci… Jihočeský kraj a jeho pěstitelé a chovatelé jako zdroj.

Paní kuchařky si odnesly receptury, které připravily, ochutnaly a ohodnotily.  Za tři dny stihly účastníci připravit 6 polévek, 18 hlavních pokrmů, 5 salátů a 8 druhů svačin. To vše s úsměvem na rtech, skvělou náladou a s chutí učit se novým věcem.

A jestli zde padne otázka, co je potřeba ve školním stravování změnit, tak my v tom máme jasno! Propojit jídelny s regiony a jejich zemědělci a děti o jídle učit. Neplýtvat, využívat školní zahrady a cvičné kuchyňky. Jídlo napříč všemi předměty!

Reportáže České Televize (stopáž 1:52 - 1:58)

Česká televize - Minuty z regionu