Soutěž přinesla skvělé nápady na vzdělávací aktivity

13. 5. 2020
Skutečně zdravá škola

Do soutěže na téma "jídlo a my" pro kreativní pedagogy pracující v mateřských školách se zapojilo téměř padesát pedagogů z celkem 21 mateřských škol realizujících program Skutečně zdravá škola. Do uzávěrky soutěže přišlo neuvěřitelných 48 soutěžních příspěvků – popisů vzdělávacích programů.

Všechny popsané vzdělávací aktivity jsou zajímavé, soutěž ukázala, že školky zapojené do sítě Skutečně zdravých škol se tématu „jídlo“ aktivně věnují. Každý příspěvek přináší zajímavý nápad, jak vzdělávací program mateřské školy obohatit o téma související se zdravým stravováním, pěstováním na školní zahrádce, vařením, výletem na farmu nebo třeba sběrem tradičních místních receptů.

Zaslané materiály nás nadchly natolik, že jsme se rozhodli postupně z nich vytvořit a zveřejnit soubor tipů na vzdělávací aktivity pro mateřské školy a ty nejpropracovanější využít pro tvorbu samostatných vzdělávacích programů.

Vybrat vítěze v záplavě zaslaných příspěvků bylo opravu velmi těžké. Nakonec jsme se jednoznačně shodli na tom, že cenu pro absolutního vítěze si zaslouží pedagožky Tereza Bednářová a Martina Rosenbergová z bronzového Lesního klubu Lesokruh v Třebechovicích pod Orebem. Společně připravily a do soutěže zaslaly čtyři vzdělávací aktivity:

Ačkoli se z názvů může zdát, že se aktivity týkají pouze vaření – přípravy pokrmů, zdaleka to tak není. Jsou to aktivity na celý rok, které zahrnují seznámení s vybranou potravinou formou vyprávění a her, zacházení se zahradnickým náčiním, pěstování, smyslové vnímání, rozpoznávání různých bylinek, čištění zeleniny a přípravu zdravého pokrmu. Oceňujeme nejen nápaditost ve vzdělávacích aktivitách, ale také precizní formu zpracování metodik. Jako odměnu do Lesního klubu Lesokruh posíláme balíček biopotravin od našeho partnera, společnosti Lidl, a také knihu Pěstujeme ve městě z nakladatelství Smart Press.

Vzhledem k vysoké úrovni všech zaslaných příspěvků jsme se rozhodli nevyhlašovat další pořadí, ale ocenit malým dárkem za výborné a využitelné nápady všechny školky, které se soutěže zúčastnily.

Některé příspěvky také postupně zveřejníme na facebooku Skutečně zdravé školy, některé autorky bychom rádi pozvali na naši listopadovou konferenci, aby pro účastníky připravily vzdělávací workshop.

Všem účastnicím soutěže děkujeme za příspěvky a za jejich skvělou pedagogickou práci. Malý dárek pro zúčastněné školy přislíbili poslat partneři Skutečně zdravé školy:

Do soutěže „jídlo a my“ zaslaly své příspěvky pedagožky z těchto mateřských škol:

• 13. Mateřská škola Písek
  • Lesní klub Lesokruh Třebechovice pod Orebem