Sladké mléko do škol?

5. 10. 2015

V článku Hospodářských novin z 2. 10. 2015 „Zákaz sladkostí ve školách se odkládá. Vyhláška je přísná, neprošlo by ani mléko a ovocné šťávy.“ nás zaujala reakce Michala Němce, ředitele společnosti Laktea, která je jedním z dodavatelů mléčných výrobků v programu Mléko do škol dotovaného EU: "Snažil jsem se získat pro tyto programy výjimku. Mají vlastní národní i evropskou legislativu, která stanovuje, jaké výrobky můžeme dodávat. Nejde mi na rozum, proč by to měla řešit další vyhláška."

Je pravdou, že program Mléko do škol podléhá celkem pěti právním předpisům (4 EU a 1 ČR), žádný z nich však zjevně nereguluje výživovou kvalitu dotovaných výrobků. Výrobky zařazené do programu schvaluje Státní zemědělský intervenční fond. S požehnáním státního úřadu jsou dotovány a dodávány do škol také přeslazená obarvená mléka a tučné smetanové krémy. V nabídce zmiňované firmy Laktea http://www.laktea.cz/index.php?page=skolni_mleko najdeme například čokoládové mléko od Madety 250 ml, které obsahuje 5 kostek cukru (25 g). Podle návrhu Státního zdravotní ústavu nemá mít vhodný mléčný výrobek více než 10 % energie z přidaných cukrů a více než 18 % energie z cukrů celkem. Toto konkrétní mléko má 67 % energie z cukrů. Další z nabídky ochucených mlék, Bobík MilkDrink jahoda, na svém obale (raději?) neuvádí obsah cukru ani tuku a je zbytečně barven karmíny, které mají nechvalnou pověst a jejichž zdravotní nezávadnost je zpochybňovaná.

Doufáme, že snažení pana Michala Němce na udělení výjimky pro přeslazené a tučné výrobky bude neúspěšné a státní úřady nepodlehnou nátlaku těchto lobbistů. Stejně tak doufáme, že svačinová vyhláška bude závazná také pro úřady schvalující dotaci pro výrobky programu Mléko do škol, aby již nemohla pokračovat zavedená praxe, kdy pod rouškou „zdravého“ programu jsou dětem do škol dodávány obarvené sladkosti s příchutí mléka.