Skutečně zdravá škola vyzývá ke konstruktivní debatě o školním stravování

10. 7. 2014

K veřejné výzvě iniciativu dovedla silná kritika jejích aktivit především ze strany Společnosti pro výživu. Ta prostřednictvím otevřeného dopisu adresovaného ministrům školství, zemědělství a zdravotnictví znehodnocovala a degradovala aktivity občanské iniciativy Skutečně zdravá škola bez opory ve faktech. „Řada tvrzení, která byla v dopise uvedena, byla zkreslená, nepřesná, nepodložená. Autoři dopisu pravděpodobně svá vyjádření zakládali na mediálních sděleních, aniž by kontaktovali kohokoliv z iniciativy SZŠ a ověřili si své domněnky přímo u zdroje. Nevyzvali nás k vysvětlení nebo upřesnění,“ komentoval tehdejší situaci Bohuslav Sedláček, zakladatel iniciativy Skutečně zdravá škola.

Na výzvu ke konkrétním připomínkám vize iniciativy Skutečně zdravá škola reagovali za téměř dva měsíce pouze čtyři signatáři původního otevřeného dopisu (MUDr. Jan Piťha, CSc. - Fórum zdravé výživy, MUDr. Petr Tláskal - Společnost pro výživu, CSc., MUDr. Marie Nejedlá – Státní zdravotní ústav  a PhDr. Mgr. Leona Mužíková, Ph.D.). Nikdo z nich situaci ve školním stravování neshledává tolik alarmující a mluví o postupných změnách. Fórum zdravé výživy ale pozvalo Skutečně zdravou školu k debatě na půdě Fóra a iniciativa se ráda zúčastní a doufá, že se zde podaří najít konsensus a posunout téma dále. „Konkrétní kritika některých z bodů přišla ale pouze od Státního zdravotního ústavu. Velmi za ni děkujeme a je pro nás cenným přípěvkem do diskuze o nové vyhlášce pro školní stravování. Rádi budeme o kritických bodech i nadále diskutovat, pokud se budeme moci účastnit tvorby nových pravidel o školním stravování," doplňuje Bohuslav Sedláček.

„Posun ve věci vidíme minimálně v tom, že před necelými čtyřmi měsíci nám podpisem kritického dopisu vlastně Státní zdravotní ústav tvrdil, že naše požadavky jsou odborně nesprávné. Nyní tvrdí, že většina našich požadavků už se řeší nebo je už dokonce vyřešená. Nedosáhli jsme toho ale nijak jinak, než tlakem zvenku, prostřednictvím veřejnost, škol, médií a i nadále chceme na zodpovědné organizace tlačit tak, aby slibované změny opravdu proběhly, a nebyly jen planými předvolebními sliby. Jsme i nadále připravení účastnit se aktivně spolupráce na tolik potřebných změnách a diskutovat o nich," dodává na závěr Margit Slimáková, odborná garantka iniciativy Skutečně zdravá škola.

Otevřený dopis Společnosti pro výživu zde.