Školní stravování jako katalyzátor změny díky evropskému projektu SchoolFood4Change

29. 12. 2021
Skutečně zdravá škola

Od ledna 2022 se rozbíhá nový evropský projekt s názvem SchoolFood4Change, česky Školní stravování jako katalyzátor změny. Projekt je financován z evropského programu Horizont2020, potrvá čtyři roky a v České republice bude jeho aktivity řídit a realizovat spolek Skutečně zdravá škola.

Hlavním cílem projektu je přeměnit školní stravování do nového paradigmatu, podporujícího veřejné zdraví a územní odolnost. Projekt se bude snažit smysluplně přispět k inovativním systémovým změnám potravinového systému napříč EU zavedením udržitelného a zdravého celoškolního přístupu v rámci celoevropské multiplikační iniciativy, do které bude zapojeno tisíc škol od mateřských, přes základní, střední až po vysoké školy.

V rámci realizace projektu SchoolFood4Change bude usilováno o naplnění těchto úkolů:

1. Vypracovat a otestovat nové postupy pro zadávání veřejných zakázek na školní stravování při zajištění cílů udržitelnosti a podpory zdraví.

2. Vyvinout a uvést do života revoluční „celoškolní přístup“ tak, aby se školy staly katalyzátory systémové změny potravinových systémů prostřednictvím implementace inovativních řešení a nových obchodních modelů, zahrnujících vzdělávání, principy cirkulární ekonomiky a sociálně inovativní stravování.

3. Zvýšit kvalitu školního stravování vyškolením kuchařek, aby dokázaly pracovat zručněji a efektivněji, a vytvořit inovativní receptury šetrné ke klimatu prostřednictvím lokálně specifických pokrmů.

4. Zapojit do iniciativy alespoň 1 000 škol (od mateřských škol po univerzity - využívajících vlastní kuchyně i externí dodavatele stravování), které nabízejí 100% zdravé a udržitelné školní stravování.

5. Využít potenciálu veřejného stravování k přechodu na udržitelné a zdravé stravování pro všechny občany EU prostřednictvím školního stravování jako vstupní brány k zapojení dalších veřejných institucí veřejného stravování (nemocnic, domovů pro seniory).

Projekt sdružuje 33 partnerů a implementovat se bude v 12 zemích Evropské unie. Skutečně zdravá škola je vedoucím projektovým partnerem v České republice a má za cíl získat do programu 100 škol. Kolegové z programu Skutočne zdravá škola mají obdobný úkol na Slovensku. V České republice se do projektu zapojí také Státní zdravotní ústav a Pražský inovační institut jako členové odborné projektové rady.

Skutečně zdravá škola bude v projektu plnit mimo jiné následující úlohy: zapojovat a úzce spolupracovat s vybranými školami, zajišťovat přípravu metodik a vzdělávacích materiálů, jakož i jejich distribuci do škol, mapovat aktuální situaci, realizovat analýzy a průzkumné aktivity, podílet se na vypracování strategie zavádění celoškolního přístupu ke stravování a vzdělávání o jídle a spolupracovat se školami na jeho implementaci. Dále bude Skutečně zdravá škola organizovat vzdělávací aktivity pro kuchařky školních jídelen, angažovat se v nastavení systémů zadávání veřejných zakázek pro školní stravování a zabezpečí překlad všech nových materiálů do českého jazyka.

Do projektu je zapojeno 14 místních samospráv:  Budapešť, Maďarsko; Kodaň, Dánsko; Essen, Německo; Gent, Belgie; Leuven, Belgie; Lyon, Francie; Malmö, Švédsko; Milán, Itálie; Nuoro, Itálie; Norimberk, Německo; Tallinn, Estonsko; Umeå, Švédsko; Vídeň, Rakousko; obec Viimsi, Estonsko, a dva regiony: Dordogne, Francie a Valencie, Španělsko. Mezi přidružené projektové partnery patří Antverpy (BE), Madrid (ES), Nitra (SK), Zaragoza (ES), okres Rača (SK), obec Schaerbeek (BE), Bagno a Ripoli a Cuneo (IT). Výzkumným partnerem je Universita Rijeka, Chorvatsko. Oficiální podporu projektu poskytly klíčové evropské a národní instituce,například Rakouské ministerstvo zemědělství, regionů a turismu, Rakouské ministerstvo pro ochranu klimatu, životní prostředí, energetiku, mobilitu, inovace a technologie a Rakouské ministerstvo sociálních věcí, zdravotnictví, péče a spotřebitelské ochrany; Španělské ministerstvo zdraví; Německé ministerstvo potravin a zemědělství; Slovenské ministerstvo vzdělávání, výzkumu a sportu; Ministerstvo životního prostředí a potravin Dánska; Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR; Ministerstvo životního prostředí Estonska; Státní zdravotní ústav ČR.

Popis "celoškolního přístupu" (Whole School Food Approach)

Zpět na výpis