Rozhovor a Davidem Kuklou

2. 12. 2014
Adéla Flejšarová

Proč podporujete SZŠ a jak jste se k ní dostal?

Oslovila mě Margit Slimáková, se kterou už se dlouho známe a máme na mnoho věcí hodně podobné názory. Navíc mám dvě malé děti a sám si živě pamatuju jídlo ze školních jídelen, takže mi iniciativa byla blízká od začátku, ještě předtím, než mě oslovila. A po tom, co jsem si prostudoval, jaká je stávající situace a při představě, že do tohoto systému bude moje dítě už za pár měsíců muset nastoupit, jsem neváhal dlouho a rád se k Iniciativě jako její další odborný garant přidal.

Co děláte? Čím se živíte?

Před třemi roky jsem založil Sklizeno - síť prodejen lokálních potravin a dnes se starám především o strategický rozvoj firmy a celé sítě.

Jaké je spojení SZŠ a Sklizeno?

Žádné a zároveň velké. Jak už jsem říkal v první otázce, není mi jedno, co budou moje děti jíst ve školní jídelně, a proto chci pomoci těm, kdo prosazují změnu. Ve Sklizeno to začalo podobně - vrátil jsem se z Německa, kde jsem několik let žil a pracoval, no a zjistil jsem, že je tu zoufalý výběr potravin a nemůžu najít nic v kvalitě, na kterou jsem si v Německu zvykl. A tak jsem to se Sklizeno chtěl změnit. Jsou mi zkrátka blízké projekty, které se snaží o zlepšení jídla na jakékoliv úrovni. Propojil jsem ale síly já, David Kukla, jako soukromá osoba, foodie a tatínek dvou hladových dětí, nikoliv moje firma. I když všichni chceme totéž - aby se jedlo líp, kvalitněji a ideálně lokálně.

Máte blízko k lokálním potravinám. Nakolik je pro Vás důležité, aby se ve školách používaly především ty?

Myslím si, že lokální potraviny jsou to nejpřirozenější, co tu máme, a pokud jsou správně vyrobené/pěstované, tak i to nejlepší. Ovoce a zeleninu totiž trháte u nás v optimální zralosti, potraviny nemusíte složitě konzervovat pro přepravu na dlouhé vzdálenosti apod., takže jsou na pultech nejčerstvější a nejlepší přitom s vynaložení nejméně zdrojů a úsilí. Pro mě je kvalita potravin tou nejzásadnější vlastností a věřím, že lokální produkce vypěstovaná s ohledem na životní prostředí a bez zbytečných aditiv je skutečně to nejlepší nejen pro naše děti, ale pro všechny. Podporou lokální produkce navíc podporujeme i naše zemědělství a vlastní region, což je prospěšné pro všehny strany také.

Jaké jídlo se vám vybaví při slově školní jídelna?

UHO! Univerzální hnědá omáčka nejasné chuti, vůně, původu, receptury. A v ní plavající hnědá podrážka nazvaná hovězí a knedlík k tomu. Proto jsem školní jídelnu nesnášel a ještě dlouho po ukončení školní docházky jsem se odmítal dotknout hovězího a hnědých omáček obecně. Naopak rád vzpomínám na naši VUT menzu, kde vařili opravdu dobře a nápaditě.

Jaký je největší problém českého školního stravování podle vás?

Nejsem výživový specialista, na to máme ve Skutečně zdravé škole povolanější. Pro mě je to to, že dětem ničí radost z jídla a křiví chutě. Děti jdou do školky jsou zvyklé jíst jednoduchá jídla jako vařenou zeleninu, luštěniny, maso ve všech úpravách, polévky. To, jak jsou ale tato jídla připravená ve školní jídelně, vede k tomu, že je děti přestanou jíst. A to nejen ve škole nebo školce, kde zjistí, že nejsou dobrá, tak i doma. Škola má přitom dětem ukazovat, jak jsou věci správně. V případě školního stravování ale jednak neukazuje, co je správně, ale ještě snahy rodičů vlastně ničí. Školní jídelna podle mě ve stávajícím systému děti k odmítání jídla  a hanebným stravovacím návykům bohužel vede.

Co nejraději jedí vaše děti?

Mladší mléko, ještě totiž neměl možnost nic jiného vyzkoušet. Ale dvouletý se mnou sdílí vášeň pro maso, a to hlavně hovězí. Kdybyste slyšeli, jak perfektně vyslovuje “maso”. Jde mu to snad líp, než “táta”:-)

Jaké je Vaše nejoblíbenější jídlo?

Už jsem to zmínil v předchozí otázce, Jsem vyložený masožravec. Hrůzu z hovězího ze školní jídelny jsem sice překonával léta a překonal ji až v Kanadě, tam jsem ale objevil steaky z vyzrálého hovězího a už jsem je nepustil.

Jaké jsou přednosti českého školního stravování?

Nezpochybnitelnou předností je vůbec existence systém školních jídelen, to, že vůbec máme, kam děti posílat na oběd a nemusíme se denně starat o to, co budou jíst k obědu nebo vařit. Je to obrovská výhoda jak pro rodiče, tak pro děti. Vůbec si nedovedu představit, že bychom museli dětem třeba dávat obědy ráno do krabičky, každý den připravovat rozumný oběd, který je ale vhodný k transportu a dítěti zároveň chutná. A k tomu věřím ve výchovnou roli školní jídelny - děti musejí jíst to, co je a ne co si doma “vyřvou”. Tahle role je ale bohužel teď spíše negativní, školní jídelny vedou k spíše horším, než lepším stravovacím návykům. A to bych rád, kdybych pomohl změnit.

Proč je zejména u masa důležitá konzumace kvalitních výrobků?

To máte jednoduché - protože jinak je maso prostě nedobré. Hovězí maso, které není vyzrálé, lze upravit jen usilovným vařením nebo dlouhým dušením, jinak z něj máte podrážku. Kuřecí z antibiotického kuřete chutná jako polystyren a k tomu je v něm tolik vody, že vám z něj při vaření nic nezbude. A takhle můžu pokračovat. Uvědomuju si, že kvalitní maso je dražší, než to, co vídáme v supermarketech, ale to je podle mě spíše parodie na maso. Myslím si, že je lepší si dát jednou kvalitní a dobré maso, než dvakrát levnější podrážku. Jen tak děti naučíme jíst zdravě, přirozeně a správně. V každém případě je třeba u dětí vytvořit vztah ke kvalitním potravinám obecně, ne v nich pěstovat oblíbenou vlastnost nás Čechů, a sice fascinaci kvantitou ;)

Zpět na výpis