Nápady a tipy na aktivity ve Skutečně zdravých školách na podzim

26. 8. 2021
Skutečně zdravá škola

Sdílíme pár tipů na aktivity, které můžete v rámci plnění programu Skutečně zdravá škola realizovat v podzimních měsících.

Zde naleznete Celoroční kalendář aktivit, které vám pomohou zařadit téma jídlo do vzdělávacího procesu a plnit kritéria programu. V podzimních měsících vám doporučujeme tyto aktivity:

• Setkání Akčního týmu: na začátku školního roku by se měl sejít akční tým a aktualizovat Plán zdravého stravování vaší školy. Naplánujte si konkrétní aktivity pro školní rok. Veškeré instrukce najdete zde.
  • Informování rodičů o zapojení školy do programu: první třídní schůzky s rodiči jsou ideálním místem pro informování rodičů o aktivitách školy v rámci programu SZŠ. Důležité je to zejména u rodičů nových prvňáčků. K informování použijte také nástěnky či e-mailové zpravodaje, zde najdete návod, jak ve škole o programu informovat. Zde najdete návod, jak rodiče zapojit do vašich kulinářských a zahradních aktivit.
  • Jedeme na farmu! Září a říjen jsou ideální měsíce pro výlet na farmu ve vašem okolí. Vezměte žáky a najděte si svého farmáře. Ukažte dětem, jak to vypadá na opravdovém statku. Návody najdete zde. Výlet na farmu můžete využít jako vzdělávací exkurzi nebo zkuste s místními sedláky domluvit takzvané paběrkování – tedy sběr plodin, které zůstaly na poli. Nechejte žáky z exkurze na farmu natočit film, návod najdete zde.
  • Školní farmářský trh: Máme pro vás detailní metodiku projektu, využijte ji na podzim, kdy jsou školní zahrady a pole plné úrody. Projekt je koncipován jako osmitýdenní, jeho splnění vám pomůže naplnit celou řadu kritérií programu SZŠ. Dalšími vhodnými měsíci pro uspořádání školního farmářského trhu mohou být červen, říjen nebo listopad, záleží na počasí a na tom, jak si vše v předstihu připravíte.
  • 16. 10 2020 oslavíme Světový den výživy: V letošním roce Světový den výživy vyzývá k přijetí opatření, aby zdravé a udržitelné stravování bylo dostupné všem. Je to ideální příležitost, jak se sejít a pochutnat si na dobrém a výživném jídle. Neexistuje žádný přesný recept na to, jak se může vaše škola zapojit do oslavy Světového dne výživy. Může to být například uspořádání školního farmářského trhu, oslava úrody na vaší školní zahradě spojená s piknikem nebo hostina „Sejdeme se u stolu“.
  • Ochutnávky pro rodiče: pracovníci školní jídelny by mohli uspořádat pro rodiče ochutnávku běžných pokrmů z jídelníčku školní jídelny. Využijte termínů třídních schůzek a ukažte rodičům, jak skvěle se u vás vaří. Tuto akci můžete uspořádat kdykoli ve školním roce.
  • 6.11.2021: Zapište si do kalendáře – konference Skutečně zdravá škola proběhne 7. Listopadu. Další informace zde.
  • Školní zahrada: kompletní návody a tipy na plánování, tvorbu a starost o školní zelinářskou zahradu najdete zde. V září a říjnu:
    • sklizeň úrody
    • zpracování sklizeného ovoce
    • rytí, podzimní hnojení
    • na uvolněné záhony vyséváme zelení hnojení: hrách, bob, hořčice, řepka, jetel, vikev, lupina
    • údržba: jezírko, suchá zídka, skalka a jiné biotopy
    • sklizeň posledních plodů
    • počátek příprav na zimu
    • rytí záhonů a kompostování
    • padané ovoce vyhazujeme na kompost, eventuálně ještě zužitkujeme
    • suché větve uložíme na Ježkovník