Jsme pro kvalitu a nešizení

27. 5. 2021
Skutečně zdravá škola

Minirozhovor s Kateřinou Morysovou, vedoucí školní jídelny Mateřské školy Nová Bělá, Ostrava

Karolína: Kateřino, jak dlouho ve školce pracujete?

Kateřina: Už šestým rokem, přišla jsem do úplně nové školky. (pozn. MŠ Nová Bělá letos slaví šestileté výročí).  A první, čím jsem začala, byli dodavatelé. Ti místní. Potřebovala jsem naplnit sklad, ale hned záhy jsem zjistila, že tak jednoduché to nebude. Jsme malá vesnická školka, máme 72 dětí a skoro všichni mi řekli, že nezavezou. Nebo jsem našla místního řezníka, ale ten skončil.

Takže dnes máme chléb z nedaleké pekárny Martina, ti nás zavezou, do Frenštátu si osobně jezdím pro obilné výrobky pana Šmajstrly, brambory nakupuji od pana Jana Staňka a naštěstí funguje nové místní řeznictí Patrik, kde mi garantují české maso.

Karolína: Jak sama říkáte, máte šikovnou paní kuchařku do tandemu, na co v kuchyni kladete důraz?

Kateřina: Jednoznačně na kvalitu. Dát do pokrmu, co tam patří, jestli mi rozumíte… Zařazujeme a tedy nakupujeme i biopotraviny, mají úplně jinou chuť a když koupím např. biocitrony,  tak ještě zužitkuji i kúru z nich do pečení. Pečeme si občas i pečivo, takže máme pod kontrolou, co do něj dáváme. Kompoty sterilované u nás najdete jen pro případ nouze, jinak dětem děláme domácí. Vajíčka kupujeme podestýlková a když objednám něco, co má etiketu, prostuduji pečlivě.

Pozn./Kateřina mě přesvědčila už během rozhovoru, odeběhla do skladu a na co přišla řeč, to zkontrolovala. A že toho bylo!/

Karolína: Za celodenní stravování dětí ve věku 3-6 let ve vaší školce rodiče platí Kč 38,-?

Kateřina: Ano, platí , vloni jsme o čtyři koruny zdražovali. A rodiče neprotestovali. Naopak, nenašel se nikdo, kdo by zapochyboval, že chceme dětem dopřát kvalitní potraviny a to i v biokvalitě. A sama jsem je vyzvala, ať přijdou nahlédnout do našeho skladu, z čeho dětem vaříme.

Karolína: Asi je zbytečné ptát se na zbytky na talířích?

Kateřina: Zbytky nemáme, to je fakt, dětem chutná tak, že si přidávají! Ale jasně, že se najde výjimka. Nedávno jsme zařadili nový bezmasý pokrm, a i když jsme ty malé motivovali co to šlo, nejvíce chutnalo dospělým.

Karolína: Kateřino, webu školky máte  aktuálně upozornění: Nedávejte, prosím, prosím, dětem do batůžku pamlsky ani jiné jídlo. Co budou mít tedy výletníci od vás přichystané?

Kateřina: Jednoduše – jablíčko, chléb z pekárny od Martiny s pomazánkovým máslem a zeleninku. A pro ty, kteří jablko nechtějí, a najdou se takoví, mám připravenou BIO ovocnou kapsičkuJ

A ještě jsem závěrem chtěla říct, že aby děti měly spokojená bříška, tak nestačí jen vedoucí kuchyně a kuchařka, ale i pomocné síly, bez kterých se neobejdeme. Chtěla jsem všem poděkovat.

Děkuji za rozhovor.

Za Skutečně zdravou školu se ptala Karolína Kallmünzerová

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací