Jak se dělá Skutečně zdravá škola – díl 4

29. 6. 2021
Skutečně zdravá škola

A proč právě u nás? Protože jsme školka v Ostravě, uprostřed sídliště, která se již řadu let zaměřuje na enviromentální aktivity. Proto přirozenou součástí byla registrace do programu Skutečně zdravá školka, kam jsme se přihlásili ve školním roce  2017/2018.

Byla to pro nás výzva zapojit se do jednoho z moderních projektů, kdy jsme u nás chtěli zkvalitnit stravování,snažit se, aby si děti jídla vážily, vychutnávaly a věděly, odkud pochází a vzniká. Poté jsme vše zapracovaly do výchovně vzdělávacího programu naší školy.

Pod vedením zkušené koordinátorky programu SZŠ se nám podařilo hodně změnit, i když cesta nebyla snadná. První kroky vedly k motivaci všech zaměstnanců ke zdravému stravování a k vzájemné spolupráci.

Pod vedením paní učitelky Šárky Hantlové ve školce pracuje akční skupina, která se pravidelně setkává. Máme zapojené i rodiče, kteří aktivně spolupracují. Ochutnávka pomazánek a nápojů jsou již součástí všech akcí s rodiči: Zahradní slavnost, dílničky, karneval, Dýňování atd.

Na nástěnce SZŠ informujeme rodiče o dodavatelích, původu potravin, přikládáme recepty na pomazánky, pečené dobroty a nápoje.

Museli jsme zdolat mnoho překážek: zajistit regionální dodavatele, některé změnit. Následovala úprava jídelníčku, ke které nám pomohla zpracovaná analýza, metodické materiály a doporučení, které nám pomohly ke změně. Upravili jsme pitný režim v podobě bylinkových a ovocných čajů, zařadily jsme zeleninové a ovocné talíře. Děti každý den hodnotí jídlo v podobě smajlíků a pro paní kuchařky je to zpětná vazba. Přešli jsme na ekologické čistící prostředky.

Skutečně zdravá školka není jen „o zdravém jídle“, ale patří sem praktické činnosti: zakládání bylinkových a zeleninových záhonů a následná péče o ně nebo návštěvy farmy, které jsou pro děti úžasným zážitkem. Děti se učí ve školce sušit ovoce, odšťavňovat, vyrobit společně pomazánku nebo salát. To pak dětem opravdu chutná.

Splnění bronzového stupně už je za dveřmi a těšíme se v dalším školním roce na pokračování a další aktivity programu Skutečně zdravá škola.

Lenka Fuchsová, ředitelka MŠ Mitušova 90