Díky podpoře společnosti Lidl se v Turnově otevřela nová jedlá školní zahrada

30. 5. 2023
Skutečně zdravá škola

Čtvrtá ze šesti nových jedlých školních zahrad se otevírá v úterý 30. května při Mateřské škole ul. 28. října Turnov. Je to výsledek spolupráce mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola. Díky úspěchu v grantové výzvě získalo šest základních a mateřských škol finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.

„Rádi bychom pozvali rodiče, prarodiče i přátele školky na slavnostní otevření naší nově založené školní jedlé zahrady. Po krátkém uvítacím programu bude na všechny čekat drobné pohoštění, malé zahradní překvapení a prohlídka zahrady. Společnost Lidl zajistí i ochutnávku ze svého zdravého sortimentu. Každý, kdo přijde, s námi může posedět v klidném prostředí a zažít tak příjemné odpoledne v zázemí komunitní zahrady“, říká ředitelka školy Lenka Dékány.

Vzdělávání a práce na školní zahradě má pro žáky zásadní pozitivní význam: otevírá dětem zcela nový svět učení, poznávání rostlin a přírodních procesů, umožňuje ocenit přírodu jako celek, podporuje pozitivní změnu stravovacích návyků, zvyšuje koncentraci a představivost, rozvíjí sociální dovednosti, estetiku, zvyšuje sebevědomí a dává dětem pocit hrdosti na svůj úspěch. „Vzdělávání dětí na školní zahradě je nedílnou součástí kritérií celoškolního programu Skutečně zdravá škola. Je to velmi oblíbená aktivita, do které se zapojují i ty nejmenší dětí v mateřských školách,“ vysvětluje Tom Václavík, ředitel programu.

„Jedlá zahrada byla naším snem již delší dobu. Prvních návrhů se účastnili všichni zaměstnanci školy společně s dětmi, na pomoc a konečný projekt jsme přizvali i zahradního architekta a odborníka. Samotná realizace po konečném návrhu proběhla v listopadu 2022, kdy jsme společně s rodiči, dětmi a naším poradcem zasadili ovocné stromy (jabloně, hrušeň, švestky, třešeň, meruňky a broskvoň), založili jsme záhony s ovocnými keři (borůvkové, malinové, ostružinové, rybízové a angreštové) a vybudovali nové vyvýšené záhony, kde jsou již aktuálně zaseté hrášek, mrkev, ředkvičky a roketa, vysazené jsou i dětmi předpěstované saláty, dýně a cukety, v jednom ze záhonů jsou zasazené brambory. Děti se o rostliny učí starat a už se těšíme na bohatou sklizeň, kterou budeme využívat jak ve školní kuchyni, tak i pro samostatnou přípravu pokrmů přímo dětmi. Zahrada získala i po stránce estetické nový vzhled a stane se tak příjemným místem pro společná setkávání.“ doplnila Lenka Dékány.

„Těší nás, že můžeme podpořit školy a školky  při výstavbě jedlých školních zahrad. Díky jedlým zahradám se děti naučí pečovat o ovoce a zeleninu, výpěstky budou využité ve školní jídelně a zároveň vznikne místo pro komunitní setkávání mezi školou a rodiči. V grantové výzvě zabodovaly školy a školky, které mají s pěstováním na školních pozemcích dlouhodobou zkušenost, ale také školy, které jsou na poli budování školních zahrad nadšeným nováčkem. Vítězové grantové výzvy tak mohou díky finančnímu příspěvku rozšířit své stávající zahrady o rozmanité prvky, ovocné keře a stromky, vyvýšené záhony nebo mohou díky grantu jedlou zahradu vybudovat zcela od základu,“ uvádí mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.