Díky podpoře společnosti Lidl se v Ludgeřovicích otevřela nová jedlá školní zahrada

26. 5. 2023
Skutečně zdravá škola

Třetí ze šesti nových jedlých školních zahrad se otevřela ve čtvrtek 25. května při Základní škole Ludgeřovice na Opavsku. Je to výsledek spolupráce mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola. Díky úspěchu v grantové výzvě získalo šest základních a mateřských škol finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.

Návštěvníci slavnostního otevření jedlé školní zahrady viděli nejen, jakou proměnou školní zahrada prošla, ale získali také informace o jednotlivých vybudovaných objektech. Kromě prohlídky areálu si mohli zakoupit výrobky od regionálních prodejců, případně sazeničky vypěstované našimi žáky. Ochutnávky ze zdravého sortimentu nabídla společnost Lidl.

Vzdělávání a práce na školní zahradě má pro žáky zásadní pozitivní význam: otevírá dětem zcela nový svět učení, poznávání rostlin a přírodních procesů, umožňuje ocenit přírodu jako celek, podporuje pozitivní změnu stravovacích návyků, zvyšuje koncentraci a představivost, rozvíjí sociální dovednosti, estetiku, zvyšuje sebevědomí a dává dětem pocit hrdosti na svůj úspěch. „Vzdělávání dětí na školní zahradě je nedílnou součástí kritérií celoškolního programu Skutečně zdravá škola. Je to velmi oblíbená aktivita, do které se zapojují i ty nejmenší dětí v mateřských školách,“ vysvětluje Tom Václavík, ředitel programu.

„Realizace jedlé zahrady při základní škole byla zahájena na podzim roku 2022 rozšířením a úpravou pozemku. V zimě došlo k výsadbě ovocných stromů původních odrůd a v pracovních činnostech byly vyrobeny ptačí budky, krmítka a hmyzí domky, které byly spolu s ježkovníky rozmístěny na zahradě. Dalším krokem bylo vybudování vyvýšených záhonů a kompostérů. Následovala instalace pracovního stolu a venkovního výukového centra. Zakoupili jsme nádoby na zachycení dešťové vody a provedli výsadbu keřů v nově vybudované části zahrady. Byla domluvena spolupráce s místními zahrádkáři a dobrovolníky z řad Sdružení rodičů a přátel školy, aby zajišťovali chod jedlé zahrady během letních měsíců.“ doplnila Hana Halodová, učitelka školy a manažerka projektu proměny zahrady.

Základní škola Ludgeřovice nás v rámci grantové výzvy zaujala, jelikož ji čekal nelehký úkol, a to vybudovat jedlou školní zahradu téměř od nuly.  Od první chvíle však měla škola propracovaný a ambiciózní plán, jak zahrádku zvelebit a vytvořit nejen edukační prostor pro děti a jedlou zahradu, ze které poputují výpěstky přímo do školní jídelny, ale také místo komunitního setkávání. Projekt totiž počítá i se zpřístupněním zahrady všem rodičům, seniorům z místního Domova pro seniory a Skautům.  Těší nás, že ZŠ Ludgeřovice plánuje zapojit do údržby  a využití zahrady celou místní komunitu a vytvoří tak prostor, kde najdou seberealizaci nejen ti nejmenší, ale všechny věkové skupiny,“ uvádí mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.