Český kmín do školního stravování

30. 11. 2021

Na původu záleží!

Není kmín jako kmín, ten český se nazývá kmín kořenný nebo taky kmín luční (latinsky Carum carvi), spadá do čeledi miříkovitých bylin a vyskytuje se u nás ve spoustě různých odrůd. Léčivá rostlina zřejmě pochází z Malé a Střední Asie, odkud se rozšířila do celé Evropy a rozrostla jako divoká bylina a zemědělská plodina. Originální chuť a použití kmínu kořenného se považuje za českou specialitu, která se na tisících hektarů naší půdy pěstuje už déle než 160 let.

Chráněné označení původu Český kmín si v roce 2008 vysloužil dvouletý kmín, jehož plody dvounažky mají daleko vyšší procento vonných silic, minimálně 2,8 %, silnější aroma a tím i delší účinnost než semena jednoletého kmínu. Ochranná známka, která platí pouze pro čtyři české odrůdy – Rekord, Prochan a Kamín –, zpečeťuje výjimečnost českého koření, zaručuje jeho kvalitu a zavazuje kmínaře k dodržování přísných pravidel při pěstování, od výběru plochy a výsev přes hnojení až po sklizeň

Evropská unie zapsala Český kmín mezi chráněná označení původu (CHOP).

Nejvíc kmínových polí (asi pětina celkové rozlohy) se obhospodařuje na Vysočině. Kvalita Českého kmínu je vysoká, a to nejen v biorežimu, ale také při konvenčním pěstování. Zájmový spolek Český kmín propaguje tradiční metody pěstování a nepodporuje šíření geneticky modifikovaných plodin.

Dodavatelé: český kmín do vaší školní jídelny si můžete objednat například od pana Karla Jonáka, telefon: 776 818 281, Email: karel.jonak@email.cz

Více informací o českém kmínu na webu zájmového sdružení Český kmín.