Česko je maková velmoc

29. 10. 2021

Česká republika je největším pěstitelem potravinářského máku ve světě.

Ročně se u nás sklidí v průměru kolem 26 000 tun máku. Domácí spotřeba dosahuje okolo 4 500 t. Na jednoho obyvatele České republiky připadá 430 g, což je asi největší spotřeba máku na světě. Pro lepší představu to znamená, sníst okolo 25 buchet s makovou náplní.

Kulturní mák je prastarou, historií opředenou, lidem velmi prospěšnou plodinou. Pro nezaměnitelnou chuť semen je užíván v potravinářství. Plod máku, botanicky tobolka, nazýváme speciálně: makovice. Po jejím vyprázdnění vznikne makovina. Tkáně, hlavně makovic, produkují alkaloidy, které se po tisíciletí užívají pro tišení nejkrutějších bolestí. Trvale tak hrozí jeho zneužití narkomany. Proto v Evropě, rozhodně u nás v ČR, pěstujeme pouze bezpečné, neopiové máky s nízkým obsahem morfinových alkaloidů, které jsou vhodnější a bezpečnější pro využití v lidské výživě. Pro tuto komoditu se používá termín „český modrý mák / czech blue poppy“. Česká republika se od roku 2006 stala největším producentem a vývozcem makového semene.

Mák je superpotravina

Mák má mimořádně vysoký obsah vápníku – 600x více než u pšeničné mouky a 9x více než mají jádra vlašských ořechů. Vysoký obsah vitamínu E, kys. pantothenové, niacinu a thiaminu a vysoký obsah minerálních látek (měď, zinek, hořčík, železo a vápník). Dále obsahuje významné množství kys. linolové a α-linolenové (ALA), omega-6 mastných kyselin. Mák neobsahuje žádný cholesterol, je zdrojem energie, zlepšuje paměť, uvolňuje křeče, vyživuje kosti, vlasy i nehty a pomáhá od stresu. Nakonec i pomáhá v prevenci proti kardiovaskulárním onemocněním či jiným civilizačním chorobám.

Evropská unie zapsala Český modrý mák mezi chráněná zeměpisná označení (CHZO).

V roce 2019 byly registrovány 2 nové české cechovní normy: pro Český mák modrý a pro Český mák modrý mletý.

Mapa pěstitelů Českého modrého máku

Najděte pěstitele Českého modrého máku ve vašem regionu na oline mapě a využívejte tuto českou superpotraviny ve školním stravování.

Zdroj: Spolek Český modrý mák -  www.nasmodrymak.cz

Česko je maková velmoc 1Česko je maková velmoc 1Česko je maková velmoc 1