Týden s (pra)rodiči na školní zahradě

Využijte jaro a pomoc od prarodičů k obnovení vaší školní zahrady. Pro všechny Skutečně zdravé školy jsme na letošní jaro připravili akci „Týden s (pra)rodiči na školní zahradě“, který se bude konat od 1. do 6. května 2018.

Přeměna školního pozemku na plodící zahradu nebo zkrátka jen jarní příprava zahrady na setí a sázení vám půjde mnohem snáze, pokud do práce zapojíte pomocníky z řad rodičů či prarodičů. Pro všechny generace to může být skvělá zábava a příležitost ke společnému učení se na zahradě. Ze zkušeností z několika škol vyplývá, že prarodiče přináší na zahradu nejen své zkušenosti a znalosti, ale také nadšení z toho, že mohou pomoci dobré věci.

Příprava a realizace akce

Vyberte tým žáků z osmých a devátých tříd, aby pomohli vaši akci v rámci Týdne na školní zahradě s prarodiči uspořádat. Do plánování a přípravy zapojte také paní kuchařky a učitele. Vůbec nebude vadit, pokud se do týmu zapojí i rodiče.

Paní kuchařek se zeptejte, které bylinky a zeleninu by si přály, aby na školní zahradě rostly, přemýšlejte, které rostliny zasadit, abyste je mohli využít nejen ve školní jídelně, ale také v hodinách vaření či v jiných předmětech. Vyberte pro ně na zahradě vhodné místo. Nezapomeňte se svými nápady a plány seznámit celou školu.

Z celého týdne vyberte vhodný den, kdy mohou prarodiče přijít na zahradu pomoci.  Ideální je společnou zahradní akci naplánovat na pátek odpoledne nebo sobotu dopoledne.

Mateřské školy: neváhejte do organizace zapojit rodiče a nezapomeňte přizvat i paní kuchařky.

Zdroje aktivit pro učitele

Metodický manuál Skutečně zdravé školy „Školní užitková zahrada – Jak na to“ a další metodické a pracovní listy vám poskytnou veškeré informace, které potřebujete pro založení zahrady. S učiteli naplánujte, které třídy budou mít nad kterou částí zahrady patronát, připravte aktivity vhodné pro věkové skupiny žáků a dětí a jak do nich zapojit prarodiče.

Čerpat informace o školních zahradách můžete také z online časopisu Školní zahrada

Propagace vaší akce

O akci dejte včas vědět nejen rodičům, žákům a pedagogům, ale také lidem v okolí školy. Informujte o akci novináře, zde najdete ukázkovou šablonu na plakát a tiskovou zprávu a grafický banner.

Tipy a rady

Existuje spousta zeleniny, kterou je možné v dubnu vysévat nebo přímo sázet na venkovní záhony, takže pokud uvažujete o zapojení se do Týdne na školní zahradě s prarodiči, připravte si v předstihu vše potřebné: kupte semena a předpěstujte s dětmi sazenice na oknech tříd, případně si zajistěte vhodné sazenice od rodičů či od zahrádkářů v okolí školy.

 • V dubnu vysazujeme různé druhy předpěstovaných sazenic košťálové zeleniny - hlávkové zelí polorané a pozdní, hlávkovou kapustu pozdní, růžičkovou kapustu, kedlubny, letní květák a brokolici.
 • Luskovou zeleninu sejeme přímo na místo do hnízd po 3–4 semenech, do řádků vyséváme hrách, fazole a bob zahradní.
 • V dubnu je čas na výsev mrkve i karotky, petržele a pastináku, vyséváme také řepu salátovou, ředkvičky, vodnici a tuřín.
 • Z cibulové zeleniny na záhony patří v dubnu sazečka (cibulky), jarní česnek a šalotka.
 • Listová zelenina má v dubnu nejvyšší čas dostat se do půdy. Výsev na venkovní záhon – pro předpěstování sadby vyséváme na venkovní záhony letní hlávkový, ledový a římský salát, štěrbák, čekanku, čínské zelí, sladký fenykl, reveň (rebarboru) a do řádků sejeme mangold pažitku a špenát.

Nezapomeňte, že pro všechny pomocníky potřebujte dostatek nářadí. Zkontrolujte, že je po zimě opravené a čisté. Zkuste oslovit místní podnikatele, zda by vám byli ochotni darovat nové nářadí nebo pomoci opravit starší. Nebo můžete požádat prarodiče, ať s sebou vezmou některé své vlastní náčiní.

Poděkování hostům a pomocníkům

Za pomoc se vždy sluší poděkovat. Nejpříjemnější částí akce na školní zahradě proto může být zasloužený šálek čaje a něco dobrého na zub po vší té tvrdé práci. Co kdybyste do přípravy občerstvení zapojili žáky? Mohou připravit čaj a další nápoje, obložené chleby nebo v hodině vaření upéct buchty. Pokud bude studené počasí, určitě přijde vhod teplá polévka. Společné posezení na zahradě se bude určitě všem líbit. 

Soutěž

Zapojte vaši školu do Týdne na školní zahradě s prarodiči a vyhrajte skvělé ceny!

Pro letošní Týden na školní zahradě s prarodiči chceme, abyste nám poslali fotky, pořízené žáky, které zachytí podstatu toho, co se na vaší akci s prarodiči dělo.

Níže je několik návrhů, které vám pomohou přemýšlet:

 • Spolupráce různých generací na školní zahradě
 • Žáci a učitelé předvádějí své gumáky
 • Krásné zákoutí vaší zahrady
 • Žáci a prarodiče společně vychutnávají svačinu

Jak se zapojit do soutěže

Zadání je jednoduché, vše, co potřebujete udělat, je nahrát vaše fotografie nebo videa s popisem akce na váš školní blog na webu Skutečně zdravé školy. Ze všech publikovaných příspěvků vybereme čtyři příspěvky, která nejlépe vystihují akci Týden s prarodiči na školní zahradě. Autor nejlepší fotografie/videa a čtyři školy s nejlepším příspěvkem na školní blog získají dárky od našich partnerů. Detailní pravidla soutěže zde

Ceny pro vítězné školy: 

1. cena: dvojdomek pro včelky samotářky k umístění na vaši zahradu od Zelená Domácnost.com

2. cena: zahradní kompostér JRK PREMIUM 800L od společnosti JRK Česká republika

3. cena: dárkový poukaz na nákup zboží v hodnotě 500 Kč od společnosti SONNENTOR

4. a 5. cena: dárkový poukaz na nákup zboží v hodnotě 500 Kč od společnosti Sklizeno

6. cena: dárkový poukaz na nákup zboží v hodnotě 300 Kč od společnosti Sklizeno

Cena pro vítězného fotografa: 

Poukázka na nákup zboží dle vašeho výběru v hodnotě 1 500 Kč z online supermarketu Rohlik.cz

Zapojením do akce splníte tato bronzová kritéria programu Skutečně zdravá škola:

 • B20 Zahájili jsme kroky vedoucí k vytvoření školní zelinářské zahrady a pracujeme na začlenění aktivit na zahradě do školního vzdělávacího programu. 
 • B23 Aktivně se snažíme zapojit rodiče žáků a veřejnost do našich pěstitelských a kulinářských aktivit.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací