21 květen 2018

Tisková zpráva: V rámci projektu ,,Školní jídelny KHK vaří z regionálních potravin aneb Cesta za poznáním může vést i přes talíř“ vznikne Katalog lokální dodavatelů pro školní jídelny

(Hradec Králové, 20. 5. 2018) V rámci projektu ,,Školní jídelny KHK vaří z regionálních potravin aneb Cesta za poznáním může vést i přes talíř“ vznikne Katalog lokálních dodavatelů pro školní jídelny a proběhne mnoho zajímavých aktivit pro školy i veřejnost. Celý projekt je realizován díky programu Skutečně zdravá škola a za finanční podpory Královéhradeckého kraje.

Hlavní cílovou skupinou jsou pracovníci školních jídelen. Projekt věří, že jídelny jsou dobrým odbytištěm regionálních zemědělských a potravinářských produktů pocházejících z Královehradeckého kraje. Osvěta bude šířena i mezi žáky a veřejnost. Uskuteční se exkurze na farmu, školní farmářský trh a dále třeba školení pro pracovníky školních kuchyní.

Díky zvýšení povědomí žáků a studentů o významu zemědělství ve vlastním kraji a rozšíření informací o regionálních producentech k široké veřejnosti (pedagogové, rodiče, přátelé školy) předpokládáme, že naroste počet odběratelů regionálních produktů i v těchto skupinách.

Kontakt:

O Skutečně zdravé škole:

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Pomáhá školám realizovat komplexní program Skutečně zdravá škola, v jehož rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin. Pro žáky školy organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu.

Pozitivní přínos programu byl potvrzen ziskem první ceny v rámci nezávislého ocenění Ceny SDGs, které uděluje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem životního prostředí, pod záštitou Informačního centra OSN v Praze a UN Global Compact v Česku. Program Skutečně zdravá škola naplňuje 15 ze 17 Cílů udržitelného rozvoje, mj. „Zdraví a kvalita života“, „Kvalitní vzdělávání“, „Odpovědná výroba a spotřeba“ a „Klimatická opatření“.