Tisková zpráva: Skutečně zdravou školou se v pilotním roce chtělo stát 42 škol

11. 2. 2015

Praha 11. února 2015 - Občanská iniciativa Skutečně zdravá škola nabídla v prosinci 2014 českým školám a školkám možnost zúčastnit se pilotního programu zlepšování školního stravování. Zájem o pomoc se změnou projevilo 42 škol napříč celou republikou. Vybráno jich bylo 15 a nyní startuje pilotní fáze aplikace programu Skutečně zdravá škola. Program vycházející z britského programu Food for Life Partnership budou školy testovat v následujících pěti měsících. Budou se snažit zlepšit školní stravování a vzdělávání o jídle, vše s pomocí materiálů a koordinátorů Skutečně zdravé školy, a zcela zdarma.

„Pilotní fáze je jak pro nás, tak pro školy testem toho, co lze a nelze zvládnout v našich podmínkách. Máme know-how jak z českých škol, které kladou důraz na správné stravování, tak ze zemí, kde program úspěšně běží. Abychom mohli program prověřit v opravdu nejpřísnějších možných podmínkách, vybrali jsme po celé zemi školy s různou organizační strukturou školního stravování, počtem strávníků a místem působiště," vysvětluje výběr škol Bohuslav Sedláček, zakladatel iniciativy Skutečně zdravá škola. Po pečlivém výběru zástupci Skutečně zdravé školy vybrali 15 ze 42 přihlášených. Fakt, že se přihlásilo tolik škol, je pro Skutečně zdravou školu důkazem toho, že o změnu usilují nejen rodiče, ale i školy samotné.

Pilotního ověření se budou účastnit základní, mateřské a jedna střední škola z devíti krajů České republiky. Ambiciózním cílem pilotního programu je v horizontu pěti měsíců naplnění alespoň 30 procent kritérií v každém ze čtyř pilířů bronzové úrovně ve všech zúčastněných školách. Přehled kritérií naleznete zde: http://www.skutecnezdravaskola.cz/kriteria. K tomu školám pomůže regionální koordinátor a vzdělávací semináře k jednotlivým pilířům Skutečně zdravé školy.

Školy, které ve výběrovém řízení neuspěly, i kterékoliv další, které mají o program zájem, se už nyní mohou registrovat, a tím získat přístup k metodickým materiálům programu Skutečně zdravá škola. Mohou tak začít naplňovat kulturu zdravého stravování už nyní.

Cílem programu Skutečně zdravá škola je dokázat, že v českých školách lze vařit kvalitně, zdravě a z čerstvých surovin a vést děti ke správnému stravování. Skutečně zdravá škola věří, že na konci pětiměsíčního testovacího období přibude v Česku nejméně 15 dalších škol, kam se rodiče nebudou bát přihlásit své dítě kvůli nevyhovujícímu stravování. A také že úspěch pilotních škol pobídne k zájmu o splnění kritérií Skutečně zdravé školy další školy.

Seznam vybraných škol pro pilotní ročník najdete na http://www.skutecnezdravaskola.cz/aktualne/vybrali-jsme-15-skol.

Co to je Skutečně zdravá škola

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Usiluje jednak o změnu Vyhlášky o školním stravování tak, aby odpovídala současným vědeckým poznatkům, a též o zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola.

Program je určen školám a v jeho v rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin, splňujících kritéria Skutečně zdravé školy. Pro žáky organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity. Žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu.