Tisková zpráva: Skutečně zdravá škola vybrána odbornou porotou mezi pět finalistů Cen SDGs 2018

9. 5. 2018

Zástupci byznysu a veřejné sféry přihlašovali v průběhu března a dubna do Cen SDGs projekty, které pomáhají naplňovat jeden nebo více Cílů udržitelného rozvoje od OSN. Do druhého ročníku Cen SDGs se přihlásilo více než 150 projektů. V druhé polovině dubna vybrala odborná porota složená z řad vyhlašovatelů, byznys partnerů a mediálních partnerů pět projektů z kategorie byznys a pět projektů z kategorie veřejná sféra, pro které může široká veřejnost hlasovat na webových stránkách www.globalnicile.cz. Veřejné hlasování bude probíhat do pátku 1. června 2018.

V pětici nejlepších v kategorii veřejná sféra o hlasy veřejnosti soutěží také Skutečně zdravá škola se stejnojmenným programem, který usiluje o zkvalitnění školního stravování a vzdělávání dětí o jídle. Skutečně zdravá škola rozvíjí kulturu zdravého a udržitelného stravování prostřednictvím vzdělávacího programu zaměřeného na pochopení vztahů mezi jídlem, kulturou, zdravím a životním prostředím, přispívá ke zvýšení čerstvosti a zlepšení výživové hodnoty a kvality pokrmů ve školních jídelnách. Program dále přibližuje žákům zdroje potravin, učí je praktickým dovednostem v kuchyni i na zahradě, podporuje lokální producenty a propojuje místní komunity. Díky programu Skutečně zdravá škola se denně kvalitněji a zdravěji stravuje a učí o principech udržitelnosti v oblasti stravování již 55 tisíc dětí, žáků a studentů ve 325 mateřských, základních a středních školkách z celého Česka.

„Ceny SDGs ukazují, že i v Česku je mnoho firem a institucí, větších i menších, které to myslí s udržitelným rozvojem a společenskou odpovědností opravdu vážně. Těší mě, že velká část letošních finalistů přihlásila projekty, jejichž cílem je omezit odpady. To je pro ministerstvo životního prostředí zásadní agenda. Od března jednáme v rámci naší iniciativy #dostbyloplastu o uzavření dobrovolných dohod s firmami, které se zavážou ke snížení spotřeby plastů a jednorázového nádobí ve svých provozech,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec, pod jehož rezort patří Agenda 2030 v Česku.

Ceny SDGs demonstrují unikátní partnerství a spolupráci mezi sektory (tzv. Public Private Partnership). Druhý ročník nezávislého ocenění uděluje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem životního prostředí, pod záštitou Informačního centra OSN v Praze a UN Global Compact v Česku. Byznys partnerství dotváří Unilever a Veolia.

Kontakty:

Tom Václavík, ředitel, Skutečně zdravá škola: 776 760 700, tom@skutecnezdravaskola.cz

O Skutečně zdravé škole

Přečtěte si, jak Skutečně zdravé školy naplňují cíle udržitelného rozvoje

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování prostřednictvím zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola. Program je určen školám a v jeho rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin. Pro žáky školy organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu. Program funguje pod záštitou Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství. Do programu se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Mohou se pokusit se o získání bronzové, stříbrné a zlaté medaile za splnění kritérií programu Skutečně zdravá škola. Momentálně je zapojeno 318 škol z celé České republiky a 51 z nich již splnilo bronzová či stříbrná kritéria. Více na: http://www.skutecnezdravaskola.cz/.