Tisková zpráva: Skutečně zdravá škola podpořena grantem od Nadace RSJ

20. 1. 2017

„Nadace RSJ podporuje iniciativu Skutečně zdravá škola třetím rokem. Pomohla rozvíjet program zejména na počátku, kdy jsme začínali a pro veřejné instituce a soukromé dárce byli neznámí. Nyní, po třech letech působení a více než 230 školách zapojených do programu, se nám již začíná dařit získávat podporu i z dalších zdrojů. Přesto je pro nás podpora ze strany nadace klíčová,“ uvedl Tom Václavík, předseda spolku Skutečně zdravá škola.

Nadace RSJ od svého založení v prosinci 2014 aktivně vyhledává zejména neziskové organizace, které již delší dobu odvádí dobrou práci a ke své další činnosti potřebují nový impuls. Nadace dává přednost projektům s širším společenským dopadem, které staví na aktivním přístupu a zodpovědnosti. Nadace RSJ podporuje zejména oblast „vzdělávání, věda a výzkum“, která je nyní prioritní, a dále působí v oblastech: zdravý životní styl, umění a kulturní rozvoj a nevládní neziskové organizace. Zdravý životní styl považuje Nadace RSJ za nezbytnou součást moderního života. Postupně podpořila soubor doplňujících se projektů, které řeší společenské problémy jako je zlepšení stravovacích návyků a pohybových dovedností dětí a mládeže, či změna nezodpovědného přístupu spotřebitelů k potravinám.

„Grant pomůže spolku Skutečně zdravá škola pokrýt personální náklady na klíčové zaměstnance, zejména na regionální koordinátory programu, kteří pomáhají školám s realizací programu v každém kraji,“ říká Tom Václavík, předseda spolku.

Programu Skutečně zdravá škola dali svoji záštitu ministři zemědělství a životního prostředí. Osobně jej podporuje primátorka hlavního města Praha, několik senátorů, členů sněmovny, hejtmanů, krajských a městských zastupitelů a řada osobností.

O Skutečně zdravé škole:

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Usiluje jednak o změnu vyhlášky o školním stravování tak, aby odpovídala současným vědeckým poznatkům, a též o zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola. Program je určen školám a v jeho rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin. Pro žáky školy organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu.