03 září 2018

Tisková zpráva: Program Skutečně zdravá škola vstupuje do čtvrtého školního roku s 335 zapojenými školami

Brno 3.9.2018 - Program Skutečně zdravá škola realizuje na začátku školního roku 2018/2019 již 336 škol s téměř 56 000 dětmi, žáky a studenty z celé České republiky. Nejvíce skutečně zdravých škol je v Jihomoravském kraji (68), Středočeském kraji (37), Praze (35), Moravskoslezském kraji (31) a Pardubickém kraji (31).

O zlepšování kvality a zvyšování udržitelnosti školního stravování a vzdělávání dětí o zdravé výživě a původu potravin je mezi školami stále větší zájem. Dokládá to fakt, že tři roky po uvedení se do realizace komplexního programu Skutečně zdravá škola zapojilo již 336 mateřských, základních a středních škol v České republice.

Po celé republice se dnes, na začátku nového školního roku, děti, žáci a studenti vrací do školních lavic. Cílem aktivit spolku Skutečně zdravá škola nadále zůstává zvyšování kvality a udržitelnosti školního stravování a vzdělávání dětí o tom, odkud potraviny pocházejí. „Produkce a spotřeba potravin mají nemalý vliv na změny klimatu. Jejich zmírnění či adaptace na ně vyžaduje změny v zaběhaném chování a nové přístupy. Skutečně zdravá škola přináší konkrétní možnosti řešení podporou krátkých dodavatelských řetězců ve školním stravování a vzděláváním žáků a studentů o dopadech našeho chování v oblasti zemědělství a výživy,“ říká Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

Program Skutečně zdravá škola rozvíjí kulturu zdravého a udržitelného stravování prostřednictvím vzdělávacího programu zaměřeného na pochopení vztahů mezi jídlem, kulturou, zdravím a životním prostředím, přispívá ke zvýšení čerstvosti a zlepšení výživové hodnoty a kvality pokrmů ve školních jídelnách. Pozitivní přínos programu byl potvrzen ziskem první ceny v rámci nezávislého ocenění Ceny SDGs, které uděluje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem životního prostředí, pod záštitou Informačního centra OSN v Praze a UN Global Compact v Česku. Program Skutečně zdravá škola naplňuje 15 ze 17 Cílů udržitelného rozvoje, mj. „Zdraví a kvalita života“, „Kvalitní vzdělávání“, „Odpovědná výroba a spotřeba“ a „Klimatická opatření“.

Školy plnící program Skutečně zdravá škola nabízejí dětem pokrmy připravené z kvalitních čerstvých sezónních surovin pocházejících od regionálních producentů a podporují a rozvíjejí v dětech zdravé stravovací návyky. Skutečně zdravé školy také umožňují dětem pěstovat bylinky, ovoce a zeleninu na školních zahradách, učit se základům vaření a navštěvovat farmy v okolí škol. Rodičům pomáhají vzdělávat se v oblasti zdravé výživy dětí.

Program Skutečně zdravá škola

Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého školního stravování. Usiluje o to, aby si děti jídla vážily, znaly jeho hodnotu, dokázaly si je vychutnat a naučily se, jak vzniká. Program funguje pod záštitou Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství. Program je určen školám a v jeho rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin. Pro žáky školy organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu. Do programu se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Mohou se pokusit se o získání bronzové, stříbrné a zlaté medaile za splnění kritérií programu Skutečně zdravá škola. Momentálně je zapojeno 336 škol z celé České republiky a 49 z nich již splnilo bronzová kritéria, 6 škol splnilo stříbrná kritéria. Více na: http://www.skutecnezdravaskola.cz/.

Zpět

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací