Tisková zpráva: Pro základní školu ve Vsetíně a Vizovicích je školní stravování důležité téma

21. 5. 2015

Sychrovská základní škola ve Vsetíně a Základní škola ve Vizovicích se zapojily do pilotní fáze programu Skutečně zdravá škola. Podle britského vzoru Food for Life Partnership proslaveného Jamie Oliverem jej začátkem tohoto roku spustila iniciativa Skutečně zdravá škola. Pilotní program pomáhá školám a školkám zlepšit stávající školní stravování a výchovu dětí k odpovědnému přístupu k jídlu.

Základem programu Skutečně zdravá škola jsou tři pilíře:

1. Zlepšení školního stravování ve školních jídelnách - výpomoc s hledáním zdrojů lokálních potravin, kurzy vaření z čerstvých potravin, analýza vhodných/nevhodných potravin v konkrétní škole.

2. Zapojení tématu jídla do školního vzdělávacího plánu - semináře a kurzy pro děti o jídle, o jeho pěstování a významu pro tělo, terénní výlety/návštěvy farem v okolí škol, využívání stávajících kapacit škol (zahrada, školní kuchyně.)

3. Zapojení širšího okolí do aktivit v oblasti zdravého stravování - zapojení rodičů, podpora ke zdravému stravování i mimo školu, informování o související problematice.

Zapojená škola si vybírá, které body programu jsou pro ni relevantní, respektive, kde vnímá největší nedostatky, a může se zaměřit pouze na ně. Iniciativa se školami a jimi vybranými zástupci spolupracuje na zlepšení situace v oblastech, které jsou vyhodnoceny jako prioritní.

„V našem případě je to školní zahrada, která léta ležela ladem a v současné době jsme ji právě i díky programu Skutečně zdravá škola začali využívat více pro práci s dětmi. Naše vize a nápady jsme diskutovali s paní architektkou Václavíkovou během nabídnutého semináře. Školní stravování máme na velice dobré úrovni. Převážná část pokrmů v naší jídelně je vařena z čerstvých a regionálních potravin. Pravidelně monitorujeme počet dětí využívajících u nás školní stravování a můžeme konstatovat, že tento počet narůstá,“ komentuje průběh situace ve vizovické škole koordinátorka programu, paní učitelka Žaneta Geržičáková.

Vsetínská základní škola si stanovila dvě základní priority: zlepšení školního stravování a rekonstrukci školní zahrady.

„Již před zapojením do programu Skutečně zdravá škola jsme začali podnikat první kroky k ozdravení školního jídelníčku. Nyní se snažíme využít nabídek seminářů a pracujeme s rodiči, žáky a kolegy na tom, aby se nám podařilo postupně naplňovat kritéria programu. V nejbližších dnech se dočká prvních změn školní jídelna, instalován bude např. salátový bar a další doplňky v podobě nových barevných podnosů, ubrusů a také džbánů s vodou pro žáky. Do kuchyně v návaznosti přibude nový krouhač na zeleninu a kuchařky projdou několika mentorskými školeními. Do budoucna bychom tak chtěli nabízet jídla v souladu s nejnovějšími poznatky v oblasti výživy a vyhovět také žákům se specifickými stravovacími požadavky. Žáci, pedagogové i zájemci z řad rodičů pak v rámci projektu absolvují semináře přípravy zdravých pokrmů, exkurze na farmu apod. Co se týče školní zahrady, zde je to ´běh na delší trať ´. Velmi mě ale těší spolupráce se zřizovatelem, městem Vsetín, kde se nám podařilo vyjednat finanční podporu pro revitalizaci doposud velmi zanedbané školní zahrady, první kroky ale začneme podnikat až na podzim. Prozatím připravujeme v pracovní skupině a za konzultací s odborníky koncept využití zahrady pro výuku a komunitní setkávání např. s rodiči,“ říká Michal Molek, který je druhým rokem ředitelem školy a zároveň iniciátorem a koordinátorem projektu ve škole.

Iniciativa si zakládá na tom, že program nelze aplikovat shora, ale musí se v něm aktivně angažovat sama škola a jí vybraní zástupci - učitelé, hospodářka, kuchařky. „My se snažíme pomáhat a podporovat. Poskytujeme know-how, kurzy, podklady, každá škola je ale specifická a sama musí rozhodovat, jak co včlenit do své struktury a systému," vysvětluje fungování programu Bohuslav Sedláček, zakladatel občanské iniciativy Skutečně zdravá škola.

Veškeré informace, know-how i materiály poskytuje Skutečně zdravá škola zdarma, školy nesou pouze náklady, které si samy vyčlení na zavádění programu (např. náklady na úpravu či založení školní zahrady nebo na terénní výlety dětí apod.). Program Skutečně zdravé školy je založen na tom, že kvalitní neznamená dražší a správné stravování dětí je ve školách možné i za současných finančních podmínek.

Co to je Skutečně zdravá škola

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Usiluje jednak o změnu Vyhlášky o školním stravování tak, aby odpovídala současným vědeckým poznatkům, a též o zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola.

Program je určen školám a v jeho rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin, splňujících kritéria Skutečně zdravé školy. Pro žáky organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu.