Tisková zpráva: Podzimní prázdniny ve školní kuchyni v Horním Jelení byly ve znamení výuky nových jídel

10. 11. 2016

Na programu školení byla nutričně bohatá bezmasá jídla, sladké pokrmy, jedna varianta z ryby nebo chuťově atraktivní úprava neoblíbených luštěnin či zeleniny. Vařilo se tedy z jáhel, cizrny, kuskusu, ale také sezónních surovin, např. červené řepy.

Školení pomáhá školám plnit kritéria programu Skutečně zdravá škola, jehož cílem je zlepšování školního stravování a vzdělávání o jídle. Nespornou výhodou školení je prostředí, ve kterém probíhá – vlastní školní kuchyň a domácí vybavení. Pak se nabyté zkušenosti neztratí a kuchařky je zvládnou bez problémů používat v každodenní praxi.

V Horním Jelení se školení kromě týmu všech paní kuchařek účastnila i paní ředitelka školy, Ing. Pavla Nádeníková, a několik zástupkyň pedagogického sboru. „Pro dobré fungování našeho programu je naprosto klíčová velmi úzká spolupráce školní kuchyně a zbytku školy. Pokud paní kuchařky zařazují nová jídla, je velmi žádoucí, aby v celé škole probíhala osvěta a podpora jejich snažení,” vysvětluje Hana Murphy, koordinátorka programu v Pardubickém kraji.

Vedoucí lektorkou školení v Horním Jelení byla Olga Chlápková, která je zároveň vedoucí jídelny v MŠ Děvčátka MOMO ve Slatiňanech a také v ZŠ Waldorfské v Pardubicích a zná tedy realitu školních jídelen z vlastní praxe. „Paní kuchařky měly možnost slyšet, že uvařená jídla už byla vyzkoušena v jiné škole a také, že se u dětí setkávají s úspěchem. A nebylo zmíněno jen toto, ale i další tipy týkající se surovin, dodavatelských vztahů a mnoho dalšího,” podotkla Hana Murphy.

A jak hodnotí jídla paní kuchařky? „Jídla byla moc chutná a budeme se snažit nové a zdravé recepty pomalu zařazovat do našeho jídelníčku s přáním, aby našim strávníkům chutnalo,” řekla Iva Šumpíková, vedoucí jídelny v Horním Jelení.

„Obrovskou výhodou také je, že naše školení tímto dnem rozhodně nekončí. Paní kuchařky mají možnost v případě jakýchkoliv dotazů v budoucnosti kontaktovat paní lektorku, čímž se dostáváme na další úroveň spolupráce. A tak by to v našem programu mělo fungovat, řešení problémů a také sdílení inspirace mezi všemi našimi školami,” připojuje Hana Murphy.

Školení pro paní kuchařky v Horním Jelení bylo částečně finančně podpořeno donátory Burzy filantropie Pardubice, kdy na projekt iniciativy Skutečně zdravá škola přispěly 4 významné společnosti: Elektrárny Opatovice, ČSOB pojišťovna, FOXCONN a NEDCON, a senátorka Miluše Horská.

A zástupce donátorů, Ing. Petr Zadák, vedoucí HR oddělení Elektrárny Opatovice, a.s. byl i celému školení osobně přítomen. „Vždy jsme velmi rádi, když můžeme bezprostředně vidět a ověřit si, jak náš dar dokáže pomoci nejrůznějším veřejně prospěšným projektům. Návštěva semináře v Horním Jelení mi jednoznačně potvrdila názor, že kromě vzdělání a zdravého pohybu má smysl se věnovat také zdravému stravování dětí. Děkuji všem ze Skutečně zdravé školy, stejně tak dámám ze ZŠ Horní Jelení za profesionální přístup a zaujetí, se kterým se snaží měnit zažité stereotypy,“ zhodnotil školení Petr Zadák.

O Skutečně zdravé škole:

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Usiluje jednak o změnu Vyhlášky o školním stravování tak, aby odpovídala současným vědeckým poznatkům, a též o zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola.

Program je určen školám, v rámci kterého se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin, splňujících kritéria Skutečně zdravé školy. Pro žáky organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu.

O Burze filantropie:

Burza filantropie, dobročinný fenomén realizovaný Koalicí nevládek Pardubicka, je transparentní nástroj k podpoře projektů neziskových organizací, který zároveň nabízí setkání zástupců podnikatelského sektoru, neziskových organizací a veřejné správy. Jedná se fakticky o „Den D“ neziskových organizací a probíhá podobně, jak jej známe z pořadu České televize, kde se zajímavé projekty ucházely o podporu investorů.

V případě Burzy filantropie prezentují svůj projekt neziskové organizace a ucházejí se o podporu donátorů z řad podnikatelů a veřejné správy. Ti mohou projekty podpořit finančními a materiálními dary nebo jinou vhodnou formou pomoci. Burzy se konají na několika místech Pardubického kraje, donátoři proto mohou podpořit neziskové organizace a jejich projekty v regionu, ke kterému mají bližší vztah. Burza filantropie se v roce 2017 bude konat také v dalších krajích České republiky.

Právě díky setkávání zástupců různých světů se Burza filantropie pyšní mezinárodním oceněním pro 3. nejlepší sociální inovaci roku 2016.

Zpět na výpis