Tisková zpráva: Plánuje se jeden z hlavních cílů občanské iniciativy Skutečně zdravá škola - změna spotřebního koše

13. 5. 2015

Ministr školství Marcel Chládek oznámil, že se ministerstvo chystá upravit spotřební koš pro školní stravování. Tato norma, která určuje, kolik jaké potraviny mají školáci jíst, je stará 26 let a nevyhovuje aktuálním stravovacím potřebám dětí ani novým poznatkům o stravování. Občanská iniciativa Skutečně zdravá škola byla jedna z prvních, kdo na tento problém upozornil.

Změna spotřebního koše je už druhým bodem programu Skutečně zdravé školy, který se daří postupně realizovat. Ministerstvo před několika týdny schválilo omezení prodeje nezdravých potravin ve školních automatech. Nyní se dle vyjádření pana ministra Chládka věnuje ještě významnějšímu bodu - změně předpisu, který určuje, co děti jedí ve školní jídelně.

„Jsme nadšení, že se nám podařilo na problém upozornit tak významně, že se ministerstvo rozhodlo pro revizi spotřebního koše. Když jsme před více než rokem s naším tlakem začínali, stanovili jsme si to jako prioritu a dlouhodobý cíl. Nemůžeme ale ještě jásat, jak u automatové vyhlášky, tak u změn spotřebního koše je před námi ještě ta nejtěžší část - dát změně smysluplný obsah, aby nešlo jen o kosmetické změny, ale o reálnou změnu k lepšímu,” vysvětluje Bohuslav Sedláček, zakladatel Skutečně zdravé školy.

Pokud to Skutečně zdravé škole bude umožněno, její odborní garanti se zapojí do práce expertní komise ministerstva školství, která změnu připravuje. “Už jsme odvedli spoustu práce, pracujeme se školními jídelnami, známe spotřební koš a jeho limity dopodrobna a máme i zahraniční zkušenosti. Věřím proto, že můžeme s naším know-how pomoci, aby se uskutečnila změna rychle a byla smysluplná. Můžeme nabídnout nestranný pohled a informace nezatížené jakýmikoliv obchodními zájmy, což je dle našich zkušeností, v oblasti stravování okupovaném potravinářským průmyslem velmi vzácný artikl,” doplňuje Bohuslav Sedláček.

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Usiluje jednak o změnu Vyhlášky o školním stravování tak, aby odpovídala současným vědeckým poznatkům, a též o zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola.

Program je určen školám, v rámci kterého se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin, splňujících kritéria Skutečně zdravé školy. Pro žáky organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu.

Zpět na výpis